OD RESUSCYTACJI DO REHABILITACJI PO COVID-19
Koronawirus znany jako wirus SARS-CoV-2 czy COVID-19 odpowiedzialny jest za ogólnoświatową pandemię i liczne zgony. Duża liczba ozdrowieńców ma efekty uboczne po infekcji spowodowanej tym wirusem i jego kolejnymi wariantami. Dzięki rehabilitacji po covid-19 jesteśmy w stanie wyeliminować lub zmniejszyć w znacznym stopniu pocovidowe powikłania.
Już teraz wiemy, że powikłania po tej chorobie bywają groźniejsze niż sam wirus. Dlatego tak ważnym jest, by przeciwdziałać lub zmniejszać problemy ze strony układu oddechowego, krążeniowego ale także neurologicznego. Można to osiągnąć dzięki szybko wprowadzonej specjalistycznej rehabilitacji.
Czym jest COVID-19?
To choroba zakaźna układu oddechowego o ostrym przebiegu, wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 wraz z jego nowymi wariantami. Przenoszona m.in. drogą kropelkową z człowieka na człowieka. Pacjenci hospitalizowani z powodu trudności oddechowych (niewydolność oddechowa), zapalenia płuc, narażeni są na ryzyko rozwoju neuropatii, utratę kondycji fizycznej, a co za tym idzie zaburzeń równowagi oraz utratę samodzielności w codziennych czynnościach. Dlatego też, rehabilitację po COVID-19 zaliczamy do jednej z ważniejszych metod leczenia.
REHABILITACJA PO COVID-19 MA NA CELU ZMNIEJSZENIE OBJAWÓW I POPORAWĘ W FUNKCJONOWANIU ORAGNIZMU.
Główna metoda leczenia zakażenia koronawirusem to leczenie objawowe i podtrzymujące. Choroba ta cały czas ewoluuje stąd leczenie jak i rehabilitacja chorych po COVID-19 zmienia się i dostosowuje do najnowszych doniesień. Pacjenci zgłaszają się z niewydolnością nerek, wątroby i serca a co najgorsze niewydolnością wielonarządową. Głównymi objawami tej choroby są:
- gorączka
- kaszel
- duszność
Występują też inne objawy takie jak:
- ból mięśni
- zmęczenie / osłabienie
POSTĘPOWANIE FIZJOTERAPEUTYCZNE W TRAKCIE I PO PRZEBYCIU COVID-19
Fizjoterapeuci odgrywają bardzo ważną rolę w postępowaniu z pacjentami, czy to podczas pobytu na intensywnej terapii (IT), na oddziałach szpitalnych, czy w ramach dalszej rehabilitacji w domu. Przedłużający się pobyt na oddziale IT ma konsekwencje oddechowe i ortopedyczne. Oprócz pacjentów wymagających intensywnej opieki związanej z zaburzeniami układu oddechowego pojawiają się zaburzenia sercowo-naczyniowe, wątrobowo-nerkowe, neurologiczne, mięśniowo-szkieletowe, a także poznawcze. W przypadku tych ostatnich objawów istnieje potrzeba rehabilitacji nie tylko funkcjonalnej ale i psychologicznej.
OPIEKA FIZJOTERAPEUTYCZNA OPIERA SIĘ NA 3 WAŻNYCH PUNKTACH:
- ODDECHU
- MOTORYCE
- ZAPOBIEGANIU POWIKŁANIOM
Choroba układu oddechowego wywołana przez koronawirusa w ponad po połowie przypadków objawia się nieproduktywnym suchym kaszlem, dlatego w takich przypadkach drenaż oskrzeli jest nie wskazany, gdyż przy braku gorączki, niewielkich zmianach w RTG czy zapaleniu płuc z niskim zapotrzebowaniem na tlen, pacjent jest w stanie samodzielnie się drenować.
Drenaż płuc należy wykonywać u pacjentów z zapaleniem płuc lub infekcją dolnych dróg oddechowych z nieskutecznym i produktywnym kaszlem oraz z trudnościami w udrożnianiu dróg oddechowych. Ułatwić wentylację można również przez częste zmiany pozycji. Każdy pacjent ze znacznymi ograniczeniami funkcjonalnymi lub zagrożony ich rozwojem powinien znajdować się pod opieką fizjoterapeuty.
REHABILITACJA PO COVID-19 W GABINECIE REHIOS
Wszystkie zabiegi fizjoterapeutyczne odbywają się z zachowaniem wszelkich zasad higieny.
We wczesnym etapie, po ustabilizowaniu się pacjenta, sesja terapeutyczna nie powinna przekraczać 15-20 minut. Pacjent po terapii otrzymuje instruktaż ćwiczeń po to aby zachęcić do aktywności po za sesją, o ile to możliwe. Ćwiczenia w domu mają na celu utrwalić efekty osiągnięte podczas terapii.
Przed zabiegiem fizjoterapeutycznym przeprowadzamy analizę kliniczną. Oceniamy historię pacjenta, analizujemy incydenty sercowo-naczyniowe (dlatego też na pierwszą wizytę prosimy o zabranie dokumentacji medycznej). Przed każdą sesją fizjoterapeuta wykonuje pomiar temperatury i saturacji krwi, w celu wykluczenia oznak pogorszenia COVID-19. W przypadku wystąpienia objawów pogorszenia lub gorączki przez wznowieniem rehabilitacji po COVID-19 zasięgamy porady lekarza.
Celem rehabilitacji po COVID-19 jest przywrócenie funkcji oddechowych i czynnościowych funkcji motorycznych. To wszystko w celu szybszego powrotu do aktywności z przed choroby. Właściwie dobrane ćwiczenia to klucz do sukcesu rehabilitacji ozdrowieńców. Rehabilitacja po COVID-19 uwzględnia:
- ćwiczenia oddechowe z elementami terapii manualnej,
- masaż,
- pozycje ułożeniowe.
Podczas terapii monitorowany jest poziom natlenienia krwi, częstość oddechów i ciśnienie krwi, opracowana zostaje min. przepona oraz mięśnie międzyżebrowe. Kolejnym etapem jest nauka efektywnego kaszlu oraz nauka prawidłowego oddychania. Mając na uwadze zalegającą wydzielinę stosujemy pozycje ułożeniowe, które mają na celu jej ewakuację. Ćwiczenia ogólnorozwojowe również znajdują zastosowanie w tej terapii. Szczególną uwagę kierujemy na ćwiczenia obręczy barkowej i kończyn górnych.
EFEKTY REHABILITACJI PO COVID-19
U pacjentów po rehabilitacji pulmonologicznej już na wczesnym etapie zauważalna jest poprawa pojemności płuc, wzrost siły mięśniowej, zmniejszenie uczucia zmęczenia. Spada także ryzyko depresji i lęku.
Rehabilitację po COVID-19 należy przeprowadzać 3 razy w tygodniu. Fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w opiece nad pacjentem po COVID-19 przez dłuższy czas, aż do kilku tygodni.
Głównymi obszarami jakimi się zajmujemy to aspekt oddechowy, motoryczny i wczesne zapobieganie powikłaniom. Nasz cel to szybkie przywrócenie sprawności pacjentów i ograniczenie konsekwencji długiego leżenia.
Sytuacja cały czas się zmienia, my ze swojej strony dokładamy wszelkich starań aby dostosować się do obowiązujących zaleceń by najlepiej kierować leczeniem Naszych pacjentów. Wszystkie powierzchnie w gabinecie z których korzysta pacjent są dezynfekowane. Pomieszczenia regularnie wietrzone a pomiędzy pacjentami jest przerwa tak aby unikać kontaktu z innymi.