Fala Uderzeniowa Skupiona

Fala uderzeniowa skupiona

 

W gabinecie REHIOS Skupiona Fala Uderzeniowa to najnowszej generacji urządzenia z piezoelektrycznym generatorem 

impulsów  terapeutycznych. Tego rodzaju generator jest obecnie najskuteczniejszym urządzeniem do terapii Falą Uderzeniową.

Skupiona Fala Uderzeniowa

Generator piezoelektryczny pozwala na bardzo precyzyjne oddziaływanie i skrócenie ilości 

zabiegów do 5. Jednocześnie, przerwa pomiędzy kolejnymi zabiegami powinna wynosić co najmniej 3 dni, lecz nie więcej niż 7 dni. 

Badania porównujące falę uderzeniową skupioną i rozproszoną, wykazały co najmniej kilkukrotnie większą skuteczność terapeutyczną fali skupionej (zogniskowanej).

Fala uderzeniowa – rodzaje

 

Skuteczność działania fali w ogromnej mierze zależy od rodzaju zastosowanego generatora. Występują dwa rodzaje fali uderzeniowej – skupiona i rozproszona.

Rozproszona ( radialna) – z ang. RSWT radial schock wave therapy;  Rozproszona fala uderzeniowa obejmuje swoim działaniem dość szeroki zakres powierzchni ciała, lecz jednocześnie gębokość jej oddziaływania jest ograniczona. Wynika to z rodzaju bodźca uderzeniowego zastosowanego w głowicy aparatu. Źródłem tego bodźca jest “pocisk”  wprawiany w ruch przez generator elektromagnetyczny lub pneumatyczny. Cechą charakterystyczną tego rodzaju fali jest mniejsza wartość energii terapeutycznej oraz ograniczona głębokość wnikania impulsu uderzeniowego – im głębiej tym więcej energii ulega rozproszeniu.

Skupiona (piezoelektryczna) – z ang. FSWT focused schock wave therapy;  Urządzenia wytwarzające skupioną falę uderzeniową pozwalają na uzyskanie większej mocy terapeutycznej. Poza tym, głębokość wnikania impulsu może być precyzyjnie dostosowana do potrzeb terapii, gdyż aplikowana energia wnika w sposób zogniskowany.                                                                                  

 

W większości przypadków ten rodzaj fali jest najskuteczniejszy. Generatorem impulsów w RSWT jest zazwyczaj głowica posiadająca wbudowany kryształ. Dzięki temu można wykorzystać zjawisko piezoelektryczne, co pozwala uzyskać wysoką moc i precyzję odziaływania. Zabiegi Skupioną Fala Uderzeniową są droższe, gdyż produkcja urządzeń z generatorem piezoelektrycznym jest znacznie kosztowniejsza. Skuteczność Skupionej Fali uderzeniowej jest jednakże tak wysoka, że pozwala uzyskać efekt leczniczy w stosunkowo krótkim czasie w porównaniu do Rozproszonej Fali Uderzeniowej.

Działanie fali uderzeniowej

 

Skuteczność działania skupionej fali uderzeniowej wynika z wprowadzenia w leczonej tkance specyficznych mikrowibracji na ściśle określonej głębokości.

Wibracje te powodują poprawę mikrokrążenia. To z kolei, przyczynia się do szybszej regeneracji tkanki poprze pobudzenie namnażania kolagenu. Dodatkowo, skutkiem działania fali jest efekt przeciwbólowy. W przypadku zwapnień generator fali powoduje defragmentację struktury, a to wykorzystuje się przy leczeniu ostrogi piętowej.

Wskazania do zabiegów Falą Uderzeniową Skupioną

 

 

  • zwapnienia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego

 

  • łokieć tenisisty

 

  • entezopatia okołokrętarzowa

 

  • przewlekłe stany zapalne ścięgna Achillesa

 

  • zapalenie ścięgna rzepki

 

  • ostroga piętowa

 

  • naderwania ścięgien, więzadeł

 

  • trudno gojące się złamania

 

  • zapalenie więzadła rzepki (kolano skoczka)

 

  • zapalenie gęsiej stopki
Skupiona Fala Uderzeniowa
Przeciwwskazania do terapii Skupioną Falą Uderzeniową

 

Jest ich stosunkowo niewiele, a do bezwzględnych należą ostre stany zapalne w miejscu terapii, choroba nowotworowa w miejscu aplikacji oraz zaawansowana osteoporoza. Także świeże złamanie jest przeciwwskazaniem, chyba że zabieg jest wykonywany na tzw. stawie rzekomym, w celu defragmentacji niezrośniętych kości. Względnie, przeciwwskazaniem może być ciąża, rozrusznik serca, osteopenia lub początki osteoporozy. Również, leki silnie obniżające krzepliwość krwi mogą być przeciwwskazaniem do wykonania zbiegu.

 

Side Bar