Ból kręgosłupa w ciąży

Ból kręgosłupa w ciąży

 

Wiele kobiet zastanawia się czy rehabilitacja w ciąży jest bezpieczna i czy może być skuteczna. Rzeczywiście, ból kręgosłupa w ciąży, zwłaszcza dolnego odcinka, jest częstym problemem ciężarnych kobiet. Na szczęście, w większości przypadków, można pozbyć się bólu lub znacząco go zmniejszyć. Pomimo tego, że ciąża niesie ze sobą pewne ograniczenia w pracy terapeuty, to nadal istnieje mnóstwo technik manualnych pozwalających skutecznie zwalczać ból. Rehabilitacja w ciąży jest bezpieczna jeśli prowadzi ją wykwalifikowany fizjoterapeuta lub osteopata.

Dlaczego w ciąży boli kregosłup

 

Ciąża jest dla kobiety okresem znaczących zmian w całym organizmie.ciąża - ból lędźwiowy Dotyczy to również biomechaniki ciała, a szczególnie zmian w funkcjonowaniu miednicy i lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Wynika to z faktu, że rozwijający się płód przesuwa środek ciężkości ciała ku przodowi. To z kolei, pociąga za sobą konieczność “zbalansowania” postawy, np. poprzez wygięcie się kręgosłupa (pogłębiona lordoza lędźwiowa). Powstaje wówczas wzmożone napięcie mięśni prostowników grzbietu i powięzi piersiowo-lędźwiowej. Inną przyczyną dolegliwości lędźwiowych i miedniczych (ból pośladka) jest rozluźnienie aparatu więzadłowego kości tworzących miednicę. Więzadła muszą się rozluźnić, żeby mogła zwiększyć się objętość miednicy. Poza tym, rozluźnienie aparatu więzadłowego jest konieczne dla prawidłowego przebiegu porodu, gdyż ułatwia przejście dziecka przez kanał rodny. Powiększający się brzuch wymusza także zmianę pozycji, w której kobieta przywykła spać. To również wpływa na pojawienie się bólu czy dyskomfortu, szczególnie w odcinku lędźwiowym.

Na czym polega leczenie bólu kręgosłupa w ciąży?

 

rehabilitacja ciążaMetody leczenia zależą przede wszystkim od zaawansowania ciąży. W początkowym okresie, gdy nie ma jeszcze ograniczeń dotyczących sposobu leżenia, stosować można niemalże wszystkie techniki manualne powszechnie wykorzystywane do leczenia bólu kręgosłupa. Terapeuta wykonuje rozluźnianie powięziowe, relaksację napiętych mięśni, mobilizację kręgów czy kości krzyżowej. W bardziej zaawansowanej ciąży, ważniejsze stają się odpowiednie ćwiczenia, pozycje ułożeniowe, kinesiotaping. Ważne jest także to, by przyszła mama dowiedziała się, jak chronić swój kręgosłup po urodzeniu dziecka oraz przy codziennej opiece nad nim.

Side Bar