Osteopata Warszawa

Osteopata Warszawa Mokotów

 

W gabinecie Rehios ( Warszawa Mokotów ul. Rakowiecka 32A)  terapią manualną zajmuje się osteopata Szymon Miazga – terapeuta manualny i fizjoterapeuta z 17 letnim doświadczeniem zawodowym. Jest absolwentem niemieckiej szkoły osteopatii Osteopathie Schule Deutschland. Studia magisterskie na kierunku fizjoterapia ukończył na Akademii Wychowania Fizycznego. Doświadczenie zawodowe zdobywał w szpitalach oraz specjalistycznych ośrodkach rehabilitacji ( Centrum Kompleksowej Rehabilitacji Konstancin, Szpital Rehabilitacji Neurologicznej Sue Ryder, Europejskie Centrum Rehabilitacji).

 

 

osteopata warszawa

 

Osteopata jest specjalistą pracującym w modelu holistycznym. Wspiera całe ciało – jego fizyczność i psychikę. Za pomocą ręcznych technik manipulacji tkanek szuka przyczyny patologii. Pracuje nad stawami, mięśniami, narządami wewnętrznymi, czaszce. Badanie oraz leczenie osteopatyczne prowadzi się w oparciu o wyniki klasycznej diagnostyki obrazowej pogłębione o palpacyjną ocenę napięć tkanek. Istotą terapii osteopatycznej jest znalezienie tzw. pierwotnej przyczyny dolegliwości. Często zdarza się, że badanie RTG czy USG nie pokazuje zaburzenia, bo struktura tkanek jeszcze nie uległa zmianie. Badanie manualne pozwala odnaleźć miejsca zmienione napięciowo lub wskazać organy (np. przeponę), które nie pracują w prawidłowy sposób, choć ich struktura jeszcze nie została zmieniona.

Dla terapeuty medycyny osteopatycznej istotne są wszelkie zaburzenia w zakresie oraz jakości ruchu. Dotyczy to zarówno pojedynczych stawów jak i całych organów (np. ruchomość żeber czy nerek w trakcie oddychania). Te na pozór drobne zaburzenia z czasem doprowadzają do pojawienia się poważnych dolegliwości bólowych, których umiejscowienie może być inne niż rzeczywista lokalizacja pierwotnej przyczyny i dlatego właśnie należy oceniać nie tylko zdjęcia rentgenowskie czy rezonans magnetyczny, ale także badać zmiany funkcjonalne.

 

Co leczy osteopata?

 

Dolegliwości, w których niezbędna jest konsultacja osteopatyczna jest mnóstwo. Wynika to z faktu, że każde schorzenie zaburza pracę nie jednego, lecz różnych układów ludzkiego ciała. Osteopata potrafi ocenić wzajemne relacje pomiędzy układami i wskazać miejsce pierwotnego zaburzenia. Przychodząc do osteopaty z jakąś dolegliwością możemy się dowiedzieć, że przyczyna znajduje się w innym miejscu, niż odczuwany ból. Praca osteopaty bywa czasem głównym narzędziem leczenia, a innym razem jest z kolei konieczna jako współtowarzysząca w postępowaniu innego specjalisty ( neurologa, endokrynologa, kardiologa).

 

osteopata Mokotów
Osteopata Warszawa Mokotów

 

W postępowaniu osteopatycznym bardzo ważne jest, by znieść lub zminimalizować wszelkie ograniczenia w ludzkim ciele pozwalające na rozpoczęcie procesów naprawczych. W tym kontekście można powiedzieć, że osteopata nie leczy, a jedynie uwalnia tkanki i pozwala im rozpocząć autoregenerację.

 

Najczęściej, Pacjentami osteopatów są osoby cierpiące na:

 

  • dyskopatie 

 

  • zmiany zwyrodnieniowe stawów

 

  • dolegliwości bólowe kręgosłupa

 

  • napięciowe bóle głowy

 

  • bolesne napięcia mięśniowe

 

  • zaburzenia oddechowe

 

  • entezopatie

 

  • zaburzenia napięć powięziowych

 

 

Jak przebiega wizyta?

 

osteopath
Osteopata Warszawa

 

Pierwsze spotkanie to przede wszystkim wywiad, badanie i rozpoczęcie leczenia. Przedstawiony zostanie także plan terapii.

Na pierwszą wizytę warto zabrać ze sobą aktualne wyniki diagnostyki obrazowej (RTG, USG, MRI TK), gdyż terapeuta zapyta o nie podczas zbierania wywiadu. Zostaną Państwu zadane również pytania, dotyczące ogólnego zdrowia i kondycji organizmu. Ważne są takie rzeczy jak czas trwania dolegliwości, przyjmowane obecnie leki, przebyte wcześniej operacje bądź urazy. Istnieje wiele objawów, które choć nie bezpośrednio związane z Państwa dolegliwością, mogą mieć istotne znaczenie dla jej leczenia.

W trakcie badania Pacjent powinien rozebrać się do bielizny. Nawet dolegliwości bólowe szyi wymagają sprawdzenia ustawienia miednicy, kolan, stóp. Osteopata bada postawę ciała, wykonuje testy kinezyterapeutyczne (zakresy ruchomości stawów, napięcia powięziowe, przykurcze mięśniowe). Terapeuta ocenia palpacyjnie stan napięciowy tkanek i poszukuje pierwotnej przyczyny zaburzenia.

Analiza wyników badania oraz przeprowadzonego wywiadu pozwala terapeucie zdecydować o sposobie leczenia. Jeśli zaistnieje konieczność pogłębienia diagnostyki – Pacjent zostanie o tym poinformowany. W zależności od rodzaju dolegliwości, podczas leczenia stosuje się różne techniki osteopatyczne. Wszystkie z nich są terapią manualną, tzn. leczenie odbywa się poprzez oddziaływanie na tkanki Pacjenta rąk terapeuty.

Side Bar