Łokieć tenisisty – objawy, przyczyny, sposób leczenia
Łokieć tenisisty
Łokieć tenisisty to określenie stanu zapalnego miejsca, do którego przyczepiają się mięśnie odpowiedzialne za ruch prostowania nadgarstka. Mięśnie te mogą generować duże napięcia, lecz znacznie gorzej znoszą długotrwałe niewielkie obciążenia. Tego typu sytuacja pojawiają się m.in. w czasie pracy z myszką czy pisania na klawiaturze.
Łokieć tenisisty – objawy
W zależności od stopnia przeciążenia tkanek miękkich, ból może być odczuwany podczas takich czynności jak przekręcanie klucza w zamku, podnoszenie ciężkich przedmiotów, krojenie. Również trudne do wykonania może być zmienianie biegów w samochodzie, trzymanie smyczy. Wiele czynności życia codziennego wymaga aktywności mięśni prostowników nadgarstka i dlatego dolegliwość ta najbardziej przeszkadza w ciągu dnia. Jednakże, w stanach bardzo ostrych ból w okolicy łokcia pojawia się również nocą.
Przyczyny łokcia tenisisty
Przeciążenie przyczepów ścięgnistych mięśni prostowników nadgarstka może być spowodowane silnym zaangażowaniem tych mięśni w czasie treningów sportowych lub pracy fizycznej. Jednakże, częstym zjawiskiem doprowadzającym do łokcia tenisisty jest sumowanie się mikroprzeciążeń długotrwałą pozycją wyprostu w nadgarstku. Ten rodzaj ustawienia dłoni związany jest najczęściej z pracą przy klawiaturze lub z grą na niektórych instrumentach (np.perkusja). W pozycji tej dochodzi do znaczącego zubożenia przepływu krwi w przedramieniu, a szczególnie w okolicy nadkłykcia bocznego.
Leczenie bólu łokcia – Piezoelektryczna Fala Uderzeniowa
Ostry ból łokcia w okolicy przyczepu mięśni prostowników nadgarstka wymaga precyzyjnego oddziaływania energią fali uderzeniowej w celu wzmożenia mikro krążenia w chorobowo zmienionych tkankach.
Rozległość uszkodzenia ocenić można poprzez USG, jednakże bardzo często objawy są na tyle charakterystyczne, że wystarczy przeprowadzić badanie funkcjonalne i ocenę palpacyjną.
Kompleksowe leczenie łokcia tenisisty wymaga również włączenia terapii manualnej oraz wyeliminowania czynnika sprawczego ( np. poprawa ergonomii stanowiska pracy).
Przyczep mięśni prostowników nadgarstka jest z natury słabo ukrwiony dlatego tak ważna jest poprawa ukrwienia tej okolicy.
Skupiona Fala Uderzeniowa pozwala zogniskować energię infradźwiękową na określonej głebokości, tj. w miejscu przyczepu ścięgien do kości ramiennej. Tylko prawidłowe ukrwienie może zapoczątkować procesy regeneracyjne. W początkowym okresie leczenia oddziaływanie Skupioną (Piezoelektryczną) Falą Uderzeniową jest najistotniejszą czynnością terapeutyczną. Wprowadza przekrwienie i pobudza namnażanie kolagenu w uszkodzonym przyczepie ścięgnistym.
Jak umówić wizytę?
1. Sprawdź dostępne terminy w rezerwacja on-line
2. Umawiając pierwszą wizytę wybierz z dostępnych usług: „Fala Uderzeniowa-Pierwsza wizyta”
3. Umawiając kolejną wizytę wybierz z dostępnych usług: „Fala Uderzeniowa”