Ból i pieczenie karku – przyczyny, leczenie, zapobieganie
Ból i pieczenie karku – przyczyny
Dysfunkcje kręgosłupa szyjnego są dziś jednym z najczęstszych powodów konsultacji osteopatycznej. Ból karku, pieczenie szyi oraz ramion to najbardziej charakterystyczne objawy wynikające z przeciążenia tego odcinka. Poza tym, w stanach ostrzejszych, może pojawić się drętwienie palców. Wszystkie te objawy są zazwyczaj poważnym sygnałem alarmowym, którego nie wolno zlekceważyć. Przyczyną tych dolegliwości są zazwyczaj zmiany strukturalne krążków międzykręgowych. W przypadku niewielkich dolegliwości może być to wypuklina krążka, a przy poważniejszych uszkodzeniach przepuklina jądra miażdżystego.
Przyczyny dyskopatii szyjnej, to poza urazami, przede wszystkim przeciążenia wynikające ze spędzania wielu godzin w pozycjach statycznych (np.siedzenie przed komputerem). Pozycje statyczne są dużym wyzwaniem dla kręgosłupa szyjnego, gdyż wymagają wielogodzinnego utrzymania głowy nad kręgosłupem. Im bardziej głowa wysunięta jest do przodu, tym większe napięcia pojawiają się w mięśniach karku. To z kolei, prowokuje wzmożoną kompresję (ścisk) dysków. Inną bardzo ważną i mało znaną przyczyną są zaburzenia pracy żołądka takie jak refluks. Powodują one silne napięcie przełyku, a to zmusza organizm do wysuwania głowy ku przodowi. Również zaburzenia zgryzu, stawów skroniowo-żuchwowych i napięcia mięśni żwaczy wyraźnie przyczyniają się do powstawania dyskopatii szyjnej.
Jak leczyć bóle karku?
Jeśli cierpisz na bóle kręgosłupa szyjnego – konieczne jest przeprowadzenie wnikliwego wywiadu i dokładnego badania. Kluczową rolę ogrywa tu badanie manualne całego kręgosłupa, ocena ewentualnych zaburzeń miednicy, stóp, stawów skroniowo-żuchwowych itp. Najlepiej powierzyć ten problem w ręce osteopaty, który odnajdzie pierwotne zaburzenie i pomoże rozluźnić napięte mięśnie szyi, wykonując terapię celowaną na główną przyczynę.
Ból karku – jak zapobiegać?
Jeżeli pracujesz codziennie przy biurku, to jedną z najważniejszych rzeczy, o które musisz zadbać jest pozycja w jakiej siedzisz. Żeby zadbać o kręgosłup szyjny, trzeba najpierw zadbać o kręgosłup lędźwiowy. Dolny odcinek kręgosłupa powinien mieć zapewnione podparcie z lekkim wygięciem do przodu (podparcie lordozy lędźwiowej). Taka pozycja minimalizuje wysuwanie głowy ku przodowi. Poza tym ważne jest by utrzymywać kolana pod kątem zbliżonym do prostego i jak najgłębiej wsuwać się w siedzisko. Zakładanie nogi na nogę sprzyja przeciążaniu karku i prowokuje ból.
Warto jest również zmieniać pozycję przy pracy. Istnieją biurka z regulowaną (zazwyczaj automatycznie) wysokością, co pozwala na pracę zarówno w pozycji siedzącej jak i stojącej. Stosowanie tzw. klęczników wymusza dobrą pozycję kręgosłupa zarówno lędźwiowego jak i szyjnego. Jednakże długotrwałe siedzenie na nim może powodować bóle kolan. Dlatego też zaleca się używanie go w ograniczonym stopniu.