Kinesiotaping

Co to jest kinesiotaping?

Kinesiotaping jest to specjalistyczny sposób oklejania ciała plastrami o ściśle określonych parametrach. Często nazywany jest plastrowaniem dynamicznym. Tapy, czyli paski bawełny z domieszką lycry, nasączone hipoalergicznym klejem medycznym, swoimi właściwościami fizycznymi odpowiadają właściwościom zdrowej skóry człowieka. 

plastrowanie dynamicznew

Metoda opracowana została już w latach 70-tych przez dr Kenzo Kase (japońskiego chiropraktyka, akupunkturzystę) i szybko zdobyła uznanie wśród fizjoterapeutów, lekarzy, sportowców czy kobiet po mastektomii. Taśmy Kinesiotaping są wodoodporne, hipoalergiczne, oddychające, nie są nasączone żadnym lekiem.

Kinesiotaping – działanie

Taśmy kinesiotaping stosuje się w rehabilitacji i sporcie od wielu lat. Ich pozytywny wpływ na tkanki jest niepodważalny i może być różny w zależności od sposobu aplikacji taśmy. Plastry odwzorowują strukturę zdrowej skóry człowieka i dzięki tej właściwości możemy zwiększać lub obniżać napięcie skóry, mięśni i powięzi, według aktualnego wskazania.

Taśmy usprawniają mikrokrążenie krwi i limfy, co pozwala na lepsze odżywienie leczonej tkanki oraz sprawniejsze usuwanie toksyn. Wykazują silne działanie drenujące, co szczególnie doceniły osoby z pooperacyjnymi obrzękami i kobiety po mastektomii. Odpowiednio zaaplikowane świetnie rozluźniają powięź, np przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa. Wykorzystuje się je także w korekcji wad postawy, niestabilnościach stawowych, czyli tam gdzie potrzeba wesprzeć aparat więzadłowy. Tapy aplikuje się również przy gojeniu się blizn. Pozwalają zachować niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ślizgi mięśniowo-powięziowe wokół gojącej się rany.

Kinesiotaping – zastosowanie

Podstawowe zastosowanie taśm Kinesiotaping obejmuje:

 

  • działanie rozluźniające na mięśnie i powięź

 

  • wzmocnienie tonusu osłabionych tkanek

 

  • drenaż limfatyczny 

 

  • wspomaganie aparatu więzadłowego (funkcja stabilizacyjna)

 

  • punkty maksymalnie bolesne (tzw. krzyż bólowy)

Oklejenie drenażowe

Stosowane przy obrzękach pooperacyjnych, pourazowych. Wspomaga niewydolności układu limfatycznego, np. po mastektomii.

Taping więzadłowy

Ten rodzaj plastrowania ma na celu wspomaganie aparatu więzdłowego, np. stabilizacja rzepki w stawie kolanowym, stabilizacja nadgarstka lub innych stawów.

Taping rozluźniający

Wykonuje się w celu relaksacji dowolnej grupy mięśni i powięzi, po urazach, w przeciążeniach statycznych – długotrwałe siedzenie przed komputerem.

Taping przeciwbólowy

Oklejanie punktów maksymalnie bolesnych pozwala zmniejszyć napięcie drobnych włókien mięśniowych, co poprawia funkcję całego mięśnia.

Przeciwwskazania do tapingu

Jest ich niewiele. Plastrowanie bardzo rzadko powoduje reakcje alergiczne. Dotyczą one głównie problemów skórnych typu łuszczyca, trudno gojących się ran, świeżych blizn. Tapy mogą ofgraniczać oddziaływanie innych zabiegów fizykalnych, np. Skupionej Fali Uderzeniowej.

Side Bar