Terapia dzieci i niemowląt
W trosce o najwyższy standard świadczonych usług prosimy, by Pacjenci niepełnoletni zarówno podczas pierwszej jak i kolejnych wizyt przebywali w towarzystwie dorosłego opiekuna.
Konsultacja fizjoterapeutyczna może być dla malucha źródłem niepokoju. Lepiej się do tego przygotować.
Kluczem do zmniejszenia stresu u dziecka jest ułożenie harmonogramu Waszego dnia:
- Idealny czas na wizytę to czas zaraz po drzemce, Twoje dziecko będzie wypoczęte i w lepszym nastroju.
- Wyjeżdżając, zaplanuj również czas, co najmniej 15 min przed wizytą na ewentualne korki drogowe lub opóźnienia w transporcie medycznym. Spokojna mama to spokojne dziecko 🙂
- Podróżowania z dzieckiem nie należy lekceważyć, zwłaszcza z noworodkiem. Przed wyjazdem zrób sobie listę kontrolną: pieluchy, chusteczki, butelka, woda, mleko i ewentualnie coś na przebranie.
Co raz więcej par decyduje się na pierwszą konsultacje fizjoterapeutyczną już w trakcie ciąży.
Terapeutka podpowie jak dbać o swoje ciało, jak uniknąć lub zmniejszyć dolegliwości na każdym etapie ciąży, na co zwrócić uwagę w organizacji pokoju dziecka. Po urodzeniu dziecka, podpowie w jaki sposób pielęgnować dziecko i na co zwrócić uwagę, aby podczas tych czynności prawidłowo stymulować rozwój. Możesz zasięgnąć porady nawet jeśli nie masz żadnych szczególnych problemów, żeby upewnić się czy wszystko jest w porządku.
Istnieją jednak pewne symptomy, które wymagają szybkiej konsultacji fizjoterapeutycznej:
- Twoje dziecko cierpi na ból stawów, mięśni lub inny ból
- głowa dziecka jest spłaszczona
- po 3 m-cu życia nie może udźwignąć ciężaru własnej głowy
- dziecko wydaje się zbyt napięte lub jest zbyt wiotkie
- w trakcie rozwoju zauważysz zmniejszony ruch kończyn górnych lub dolnych
- po 7 m.ż. Twoje dziecko nadal nie obraca się na boki i nie czołga się
- brak zabawy rączkami
- brak odruchu ssania, problemy z karmieniem, ciągłe ulewanie, trudny do ukojenia płacz!!!
- maluszek ma dużą niechęć do leżenia na brzuszku
- brak osiągania kolejnych etapów umiejętności ruchowych
- Twoje dziecko po 15 m.ż nie chodzi
- dziecko chodzi na palcach
- dziecko siedzi z nóżkami w pozycji „W”
Ta lista jest oczywiście o wiele dłuższa, jednak gdy zaobserwujesz jeden z powyższych objawów lub coś Cię zaniepokoi, skontaktuj się z nami. Jako rodzić kieruj się zdrowym rozsądkiem. Znasz swoje dziecko lepiej niż ktokolwiek inny i wiesz co jest dla niego dobre. Zachęcamy do zrobienia notatki i zapisaniu swych obaw. Oceną zajmą się nasi specjaliści.
Rodzaj terapii i stosowane ćwiczenia różnią się znacznie w zależności od wieku i stanu zdrowia Twojego dziecka. Oto jednak kilka ogólnych informacji:
- Podczas pierwszej wizyty otrzymasz kilka pytań dotyczących zauważonych przez Ciebie niepokojących objawów w funkcjonowaniu dziecka. Listę objawów warto przygotować w domu.
- W trakcie wizyty mamie dziecka zostaną zadane pytania o przebieg ciąży i porodu.
- Do badania dziecko powinno znajdować się w samej pieluszce lub bieliźnie.
- Po badaniu specjalista badający dziecko przedstawi plan terapii i określi w przybliżeniu ilość sesji terapeutycznych.
- Na każdej wizycie wykonywana jest powtórna ocena dziecka i notowane postępy.
Terapia osoby dorosłej
Skuteczne leczenie wymaga skupienia. Terapia dorosłych Pacjentów odbywa się bez obecności osób dodatkowych.
Jeśli Pacjent posiada aktualne wyniki diagnostyki obrazowej: RTG, MRI, USG, TK, należy zabrać je ze sobą.
Na czas badania Pacjent będzie poproszony o rozebranie się i pozostanie w bieliźnie. Warto założyć taką, w której czujemy się komfortowo.
Osteopata jest terapeutą manualnym pracującym w modelu holistycznym. Ocenia postawę ciała, ruchomość stawową, napięcia mięśniowe, powięziowe oraz wisceralne (narządów wewnętrznych).
Doświadczony osteopata poszukuje tzw. pierwotnej przyczyny zaburzenia, która doprowadziła do powstania dolegliwości bólowych. W tym celu przeprowadza testy kinezyterapeutyczne, biomechaniczne (tzw. gra stawowa) oraz badanie palpacyjne.
W Polsce osteopatą może zostać wyłącznie lekarz lub fizjoterapeuta, po ukończeniu podyplomowego, 5-letniego cyklu kształcenia z zakresu medycyny osteopatycznej zgodnie z wytycznymi Osteopathic European Academic Network. Wiarygodny osteopata to taki, który posiada certyfikat ukończenia pełnego cyklu kształcenia.
Pacjenci, którzy zgłaszają się do osteopaty, często funkcjonują w stanie nawarstwienia się zaburzeń pochodzących z różnych układów ciała. Organizm takiej osoby jest podatny na przeciążenia nawet przy niewielkiej sile bodźca drażniącego. Terapeuta pomaga krok po kroku przerwać błędne koło wzajemnie napędzających się problemów zdrowotnych.
Medycyna osteopatyczna postrzega Pacjenta jako całość, dzięki czemu wiele dolegliwości dotychczas leczonych bez skutku, może zostać wyeliminowanych. Najczęstszymi Pacjentami w gabinetach osteopatycznych są właśnie Pacjenci, których dolegliwości wynikają ze współwystępowania kilku czynników, w tym stresu i napięć z nim związanych.
Inną grupą Pacjentów są osoby, które doznały urazu, na pozór niegroźnego, jednakże bezpośrednio lub po kilku dniach powodującego niespecyficzne dolegliwości bólowe lub ograniczenia ruchowe. Badanie manualne pozwala odnaleźć zaburzony region i znormalizować jego funkcję.
Częstymi Pacjentami są także osoby z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa bądź stawów obwodowych.
- ostry i przewlekły ból kręgosłupa
- bólu stawów i mięśni (łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zmiany zwyrodnieniowe stawów)
- funkcjonalne schorzenia układu pokarmowego (przewlekłe zaparcia, wzmożone psychogenne napięcia układu gastrycznego)
- funkcjonalne schorzenia układu oddechowego
- bóle i zawroty głowy
- bóle migrenowe
- stany pourazowe, powypadkowe i pooperacyjne (przyspieszenie rekonwalescencji, terapia blizn, terapia przeciwobrzękowa)