Rwa kulszowa

Zapalenie nerwu kulszowego (rwa kulszowa) to jedna z częstszych dolegliwości bólowych dotykająca ludzi w różnych grupach wiekowych. Zazwyczaj jednak cierpią na nią osoby w tzw. sile wieku. Problem rwy kulszowej dotyka zarówno osoby aktywne fizycznie ( ciężko pracujące, trenujące sporty siłowe) oraz osoby prowadzące siedzący tryb życia. Ostry atak rwy kulszowej znacznie utrudnia wykonywanie czynności dnia codziennego. Wyzwaniem staje się wstanie z łóżka, poruszanie się, przebywanie w pozycji wyprostowanej. Osoby dotknięte rwą mają często problem z przespaniem nocy. Wynika to m.in. z faktu, że ukrwienie uciskanego nerwu pogarsza się podczas bezruchu, co powoduje wrażenie rwącego bólu w nodze.

Objawy rwy kulszowej

Rwa kulszowa to przede wszystkim silny, rwący ból biegnący od pośladka w dół nogi, często dochodzący do łydki i stopy. Ból jest szczególnie silny w nocy, chorzy mają trudności ze znalezieniem komfortowej pozycji. Po wstaniu z łóżka, rwący ból w pośladku i tylnej stronie uda uniemożliwia wyprostowanie kręgosłupa, schylenie się. Podczas ubierania się chorzy bardzo często muszą korzystać z pomocy bliskich. Mięśnie pośladka, tylnej strony uda oraz łydki są silnie napięte i bardzo wrażliwe na najmniejsze rozciąganie. Brak elastyczności tylnej grupy mięśni nogi jest jednym z najistotniejszych objawów pozwalających rozpoznać rwę kulszową. Chory ma tak napięte mięśnie kulszowo-goleniowe i mięśnie trójgłowe łydki, że już przy niewielkim uniesieniu wyprostowanej nogi ( 15-30 stopni) odczuwa silny ból. Świadczy to o dodatnim wyniku testu Lasegue’a – objaw pozwalający na postawienie rozpoznania: rwa kulszowa. W skrajnych przypadkach ból w chorej nodze może pojawić się nawet podczas unoszenia wyprostowanej niebolesnej nogi (odwrócony objaw Lasegue’a).

Rwa kulszowa – leczenie

Rwa kulszowa może mieć różne przyczyny i dlatego leczenie uzależnione jest od czynnika drażniącego oraz miejsca podrażnienia nerwu. Do ucisku dochodzi zazwyczaj przy kręgosłupie. Ucisk ten może być spowodowany wysuniętym krążkiem międzykręgowym (tzw. wypadnięty dysk), zawężonym otworem międzykręgowym ( zmiany zwyrodnieniowe), obrzękiem lub jakąkolwiek zmianą wywierającą nacisk na nerw kulszowy. Leczenie polega na uwolnieniu napięć przykręgosłupowych (mięśnie, więzadła, powięzi).

Innym czynnikiem odpowiedzialnym za rwę kulszową może być ucisk na nerw kulszowy poza kręgosłupem. Zwykle powoduje go wzmożone napięcie mięśni otaczających nerw. Bardzo często jest to mięsień gruszkowaty. Terapia manualna miednicy pozwala rozluźnić mięsień gruszkowaty i odblokować stawy krzyżowo-biodrowe. Ograniczenia w ich ruchomości powodują nadmierne napięcie mięśni miednicy i w efekcie ucisk nerwu kulszowego.

Czas leczenia rwy kulszowej zależny jest od przyczyny jej powstania. Najszybciej leczy się rwę kulszową, która powstała w wyniku zablokowania stawów międzykręgowych lub stawów krzyżowo-biodrowych. Po ich odblokowaniu wyraźna ulga pojawia się niemalże natychmiast, a pełne wycofanie dolegliwości można odczuć po 2-3 dniach. Przy zmianach dyskopatycznych, leczenie rwy kulszowej może trwać dłużej, nawet kilka tygodni.

szymon

Recent Posts

Fizjoterapia w ciąży

Ciąża to piękne doświadczenie, które dzięki dobremu przygotowaniu fizjoterapeutycznemu pomaga kobietom w ciąży cieszyć się…

1 rok ago

Fizjoterapeutka przy porodzie

Fizjoterapeutka prenatalna skoncentrowana jest na przygotowaniu do porodu. Przygotowanie obejmuje techniki oddechowe, pozycje relaksacyjne jak…

1 rok ago

This website uses cookies.