Rehabilitacja

Fizjoterapia w ciąży

Rehabilitacja w ciąży

W trakcie ciąży, przyszłe mamy dostrzegają jak ich ciało zmienia się każdego dnia. W zależności od trymestru, zmianom fizycznym towarzyszą różnego rodzaju dolegliwości. Ból pod żebrami, ból  kręgosłupa, problemy oddechowe, szybka męczliwość – to tylko niektóre dolegliwości z jakimi borykają się ciężarne. W takim przypadku bardzo korzystne będą okołoporodowe wizyty u rehabilitanta, czyli bezpieczna fizjoterapia w ciąży.  Możesz z nich korzystać zarówno przed ciążą, w trakcie jak i po ciąży. Czy wiesz że, przysługuje Tobie prawo do bezpłatnej szkoły rodzenia? Większość miast realizuje program dla kobiet w ciąży w formie bezpłatnych zajęć szkoły rodzenia. Wizyty u fizjoterapeuty będą doskonałym ich uzupełnieniem.

 

 

Co daje fizjoterapia w ciąży?

Rehabilitacja okołoporodowa obejmuje zarówno fizjoterapię przedporodową,  prenatalna i poporodową. Twoje ciało będzie potrzebowało dodatkowej opieki przed jak i po porodzie.

Fizjoterapeuta okołoporodowy koncentruje się na przygotowaniu nie tylko do ciąży ale i do porodu. Najważniejsze pola pracy to techniki oddechowe oraz ćwiczenia relaksacyjne oraz nauka aktywnego parcia.

Wybór wsparcia fizjoterapeutycznego przed porodem może być uspokajający, zwłaszcza przy pierwszej ciąży. Jeżeli odczuwasz dyskomfort związany ze zmianami jakie zachodzą w Twoim ciele, fizjoterapeuta pomoże Tobie rozwiązać problem.

Wiele kobiet cierpi z powody osłabienia mięśni dna miednicy, zarówno przed jak i po ciąży. Jest to problem nie tylko zdrowotny, ale i społeczny.  Coraz  większa liczba kobiet zgłasza problem nietrzymania moczu i ból podczas stosunku płciowego. Odpowiednio poprowadzona terapia i dostosowane indywidualnie ćwiczenia mogą pomóc. Fizjoterapia pomaga również wzmocnić mięśnie, które są mocno eksploatowane podczas ciąży przez stale rosnący brzuszek.

Wsparcie poporodowe koncentruje się na rekonwalescencji, a także wsparciu świeżo upieczonej mamy w opiece nad dzieckiem. Fizjoterapeutka pomoże pokonać lęk przed braniem dziecka na ręce, przewijaniem, karmieniem. Nauczy jak robić to prawidłowo, bezpiecznie dla niemowlaka i Twojego kręgosłupa.

Pamiętaj, nie lekceważ zmian w twoim organizmie.  Ciąża wpływa min. na postawę, równowagę, mięśnie, więzadła i oddech. Fizjoterapeuta pomoże wzmocnić osłabione struktury, mięśnie dna miednicy i brzucha.

Wizyty można zacząć już około 4-6 tygodnia po porodzie.  Są kobiety, które pierwszą wizytę fizjoterapeuty odbywają już w szpitalu. Taka specjalistyczna pomoc jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ terapeuta dostosuje indywidualnie program seansów do zmian połogowych.

Do kogo się udać w sprawie rehabilitacji okołoporodowej?

Fizjoterapię okołoporodową możesz wykonać u fizjoterapeuty, który specjalizuje się w tej dziedzinie. Są to zazwyczaj fizjoterapeutki uroginekologiczne. Oznacza to, że są wyspecjalizowane zarówno w rehabilitacji związanej z nadmiernie obciążonym ciążą kręgosłupem, jak i problemami narządów i mięśni dna miednicy. 

Fizjoterapeutka uroginekologiczna przeprowadzi diagnostykę, a na podstawie uzyskanych wyników zaproponuje postępowanie rehabilitacyjne.

 

 

szymon

Share
Published by
szymon

Recent Posts

Fizjoterapeutka przy porodzie

Fizjoterapeutka prenatalna skoncentrowana jest na przygotowaniu do porodu. Przygotowanie obejmuje techniki oddechowe, pozycje relaksacyjne jak…

1 rok ago

This website uses cookies.