Rehabilitacja

Czy rehabilitacja może pomóc dziecku spać?

Rehabilitacja a sen dziecka

 

Dzięki rehabilitacji Twoje dziecko będzie efektywnie spało, a Ty otrzymasz wytyczne dotyczące bezpiecznego snu.

Sen u niemowląt bywa często skomplikowany. Przesypianie nocy może być dla nich uciążliwe, a przyczyny mogą być zarówno fizyczne (ząbkowanie czy kolka niemowlęca), jak i psychologiczne. W przypadku tych psychologicznych, nie zawsze łatwo jest znaleźć źródło lęku. Może być on związany ze strachem przed rozdzieleniem, bądź ze zmianą otoczenia. Żeby pomóc dziecku w odnalezieniu drogi do spokojnego snu, istnieje wiele rozwiązań, w tym np. rehabilitacja.  Co gdybyśmy spróbowali rehabilitacji?

 

Poprawa snu dziecka: czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacja to wiele działań (leczniczych, psychologicznych, społecznych, organizacyjnych, technicznych, edukacyjnych) podejmowanych w celu przywrócenia fizycznej i psychicznej sprawności do funkcjonowania w społeczeństwie.

 

Problemy ze snem lub jego brak u niemowląt

Zaburzenia snu u niemowląt są powiązane z wieloma przyczynami. Czynników wpływających na jakość snu, i to od pierwszych miesięcy, jest wiele. Twoje dziecko nie śpi regularnie lub wręcz przeciwnie śpi bardzo mocno w nocy? To całkowicie normalne. W rzeczywistości tymczasowa zmiana wzorca snu może być spowodowana skokiem rozwojowym takim jak nauka czworakowania lub chodzenia. Sen stabilizuję się dopiero w wieku 3 lat. Nie ma określonego profilu dziecka, który preferujemy do terapii fizjoterapeutycznej. Jeśli dziecko ma zaburzenia snu i oznaki zmęczenia, warto zgłosić się na rehabilitację pediatryczną. Jest to jeden z najczęstszych powodów konsultacji maluchów.

 

3 miesiące, 6 miesięcy a może 18 miesięcy… Czy istnieje wiek, w którym można skonsultować się z fizjoterapeutą?

Jeżeli uważasz, że Twoje dziecko jest za małe by odbyć wizytę u fizjoterapeuty, raz jeszcze się zastanów. Noworodek, niemowlę czy kilku letnie dziecko będą mieć różne przyczyny zaburzeń snu i oznaki zmęczenia, ale we współpracy z fizjoterapeutą można to zmienić.

 

Rehabilitacja w zaburzeniach snu – jak to działa?

Jeżeli zdecydujesz się na wizytę z dzieckiem u fizjoterapeuty z powodu problemów ze snem, pamiętaj ta wizyta może trochę potrwać.

Podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty zadajemy pacjentowi wiele pytań tak by określić potencjalne obszary, w których potrzebna jest interwencja fizjoterapeuty. W przypadku rehabilitacji niemowlęcej jest inaczej, bo dziecko nie mówi. Musimy pytać rodziców/opiekunów o wiele rzeczy.  Znaczenie ma to jak przebiegała ciąża i  poród oraz pierwsze tygodnie/miesiące dziecka. Najważniejszą informacją jest jednak to, w jaki sposób objawiają się zaburzenia snu. Czy dziecko jest niespokojne? Czy w nocy jest drażliwe? Czy w ciągu dnia ucina sobie drzemki?

Nerwowe i zmęczone dziecko u fizjoterapeuty

Po zebraniu wywiadu fizjoterapeuta pediatryczny przeprowadzi odpowiednie badanie. Dzięki temu ustalony zostanie obszar, gdzie mogą znajdować się napięcia odpowiedzialne za zaburzenia snu u dziecka. Podczas terapii wykorzystujemy różne techniki, które pomogą w normalizacji napięcia mięśniowego i  przywrócą prawidłową równowagę.

 

Konsultacja z fizjoterapeutą pediatrycznym: porady

Po przeprowadzeniu terapii rehabilitant udzieli rodzicom wielu porad. W zależności od zdiagnozowanych zaburzeń i źródeł napięć udzielimy najlepszych rad, aby przywrócić prawidłową higienę snu. Na przykład, przy problemach lęków nocnych, wyjaśnimy rodzicom w jaki sposób uspokoić dziecko. Terapeuta wyjaśni również jak ważne jest ustalenie rytuału przed snem, a co za tym idzie – regularności. W przypadku kiedy maluszek jest niespokojny, dajemy wskazówki, jak poprawić otoczenie jego pokoju.  Kiedy wiesz na co zwracać uwagę i odpowiednio wprowadzasz zmiany, maluch często samodzielnie rozwija zdrowe wzorce snu.

Przestrzegaj wytycznych dotyczących bezpiecznej higieny snu:

  • Połóż niemowlę w bezpiecznym miejscu, gdzie będzie spało samodzielnie. Może to być łóżeczko, kołyska
  • Dziecko powinno spać na plecach
  • Współdzielenie pokoju ( w pierwszych miesiącach życia maluszka) jest doskonałym pomysłem. Pamiętaj jednak, aby nie spać wspólnie. Twoje dziecko powinno mieć własną przestrzeń
  • Wszelkiego rodzaju luźne koce, ochraniacze, maskotki, poduszki, pieluszki nie są zalecane do używania i przechowywania w przestrzeni do spania dziecka.
  • Pamiętaj, przed zostawieniem dziecka samego w łóżeczku, sprawdzić czy nie ma w nim niczego co mogłoby zakryć twarz dziecka.

Pomoc niespokojnemu dziecku, które nie śpi: ile czasu to potrwa, ile spotkań z rehabilitantem?

Wyobrażamy sobie, że  przywrócenie prawidłowego snu dziecku wymaga licznych sesji fizjoterapeutycznych. Niekoniecznie. Już od pierwszej sesji często widzimy pierwsze oznaki komfortu snu u maluszków. Średnio zalecamy trzy lub cztery sesje, ale to wszystko zależy od tego, gdzie tkwi problem.

 

szymon

Recent Posts

Fizjoterapia w ciąży

Ciąża to piękne doświadczenie, które dzięki dobremu przygotowaniu fizjoterapeutycznemu pomaga kobietom w ciąży cieszyć się…

1 rok ago

Fizjoterapeutka przy porodzie

Fizjoterapeutka prenatalna skoncentrowana jest na przygotowaniu do porodu. Przygotowanie obejmuje techniki oddechowe, pozycje relaksacyjne jak…

1 rok ago

This website uses cookies.