Categories: Bez kategorii

Ulewanie, a może refluks żołądkowo-przełykowy

Co drugie dziecko do 6 miesiąca życia cierpi na bierny, niekontrolowany wyrzut treści żołądkowej, spowodowany niedomykalnością wpustu. W większości przypadków ulewania są łagodne i nie bolesne, dziecko podczas tych epizodów jest zazwyczaj spokojne.

Zaburzenia towarzyszące ulewaniu i refluksowi bardzo niepokoją rodziców, którzy czują się bezradni wobec płaczu swojego dziecka.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko dotyka problem refluksu/ulewania, skonsultuj się z doświadczoną fizjoterapeutką pediatryczną. Taka wizyta to gwarancja korzyści dla dziecka i rodziców.

W naszym gabinecie z najmłodszymi Pacjentami pracuje Agnieszka - fizjoterapeutka pediatryczno-neurologiczna

Na czym polega refluks żołądkowo- przełykowy?

Refluks żołądkowo- przełykowy polega na cofaniu się mniejszej lub większej ilości treści żołądkowej do przełyku i/ lub jamy ustnej, co może być spowodowane niedomykalnością wpustu żołądka.

Wyróżniamy 2 typy niedomykalności:

  • niedomykalność prosta- bez bólu, bez utraty apetytu i masy ciała
  • niedomykalność złożoną- bolesna, z lub bez utraty apetytu i masy ciała

 

Niedomykalność jest częsta u niemowląt, ponieważ wpust (zwieracz, który zwykle zapobiega przedostawaniu się zawartości żołądka do przełyku) jest niedojrzały, a czasami jego napięcie jest nieprawidłowe. Jest to zjawisko normalne i stopniowo zanika wraz z rozwojem dziecka.

O prostej niedomykalności mówimy wtedy, gdy zwrot pokarmu jest bezbolesny i nie zmniejsza apetytu dziecka oraz nie zaburza przyrostu wagi. Jest to zjawisko fizjologiczne, chociaż czasami może przyjąć postać bardzo niepokojących objawów.

Rozróżniamy wymioty i niedomykalność

Wymioty są aktywne, towarzyszą im skurcze mięśni brzucha, które są nieobecne w niedomykalności.

By zmniejszyć to zjawisko wystarczą modyfikacje dietetyczne i higieniczne.

  • układaj dziecko bardziej w pozycji poziomej niż siedzącej do posiłku (pozycja bardziej spionizowana sprzyja uciskowi na brzuszek)
  • rób przerwy podczas picia z butelki
  • podawaj butelkę w pozycji fizjologicznej: butelka powinna znajdować się poziomo, a mleko zakrywać tylko otwór (nie cały smoczek)
  • nie zwiększaj przepływu smoczka
  • nie przedłużaj karmienia, by nie przemęczać dziecka
  • unikaj odkładania dziecka bezpośrednio po posiłku – odczekaj około 15-20 min

Jak karmić maluszka

Pozycja fizjologiczna podczas karmienia butelką jest niezwykle ważna. Dzięki niej mleko nie napływa samoistnie do ust dziecka, lecz pozwala na odruchową aktywizację triady ssanie-połykanie-oddychanie. Pozwala to dziecku na samodzielną regulację ilości pokarmu zgodnie ze Jego potrzebami. Dzięki temu odruch jest zachowany, koordynacja skuteczna, a dziecko prawie nie zasysa powietrza. Maluszek zrobi sobie przerwę, gdy poczuje taką potrzebę i uczucie sytości.

Pamiętajmy, unikamy podawania butelki zbyt pochylonej (napełniony smoczek), gdyż spowoduje to dezorganizację procesu ssania u dziecka (zbyt szybki napływ mleka do buzi) w konsekwencji tego mogą wystąpić objawy takie jak kolka, refluks, pobudzenie.

Rodzice zróbcie test w domu

Napełnijcie butelkę wodą a następnie pochylcie ją pod Kątem 45 st. w dół. Jeżeli nie masz butelki anty refluksowej woda wypłynie sama. Co się stanie gdy ustawimy butelkę poziomo, tak by woda zakryła tylko otwór? Nic nie wycieknie 🙂

Teraz wyobraźcie sobie że leżycie na plecach trzymając butelkę w ustach napływ wody będzie ciągły, nawet jeżeli jest to niewielka ilość płynu. Czy myślisz że będziesz w stanie łatwo i przez długi czas koordynować prawidłowo połykanie? Myślę że nie. To samo dotyczy Twojego dziecka. Złe, chaotyczne jedzenie dezorganizuje przełykanie, wszystkie odruchy zostaną zakłócone: odruch ssania, połykania, uczucie sytości i trawienie.

Umów wizytę dla swojego niemowlaka!

Wybierz usługę: Terapia niemowląt/pediatryczna

 

data-rule-required="true" data-msg-required="" data-rule-email="true" data-msg-email=""> data-rule-required="true" data-msg-required="" type="text" name="" placeholder="" data-inputmask="'mask':''" />
data-rule-required="true" data-msg-required="">
data-rule-required="true" data-msg-required="" data-rule-email="true" data-msg-email="">

szymon

Recent Posts

Fizjoterapia w ciąży

Ciąża to piękne doświadczenie, które dzięki dobremu przygotowaniu fizjoterapeutycznemu pomaga kobietom w ciąży cieszyć się…

1 rok ago

Fizjoterapeutka przy porodzie

Fizjoterapeutka prenatalna skoncentrowana jest na przygotowaniu do porodu. Przygotowanie obejmuje techniki oddechowe, pozycje relaksacyjne jak…

1 rok ago

This website uses cookies.