Rehabilitacja

Ból żeber w trakcie ciąży

Ból w okolicy żeber podczas ciąży

Ból żeber  jest dość powszechną dolegliwością towarzyszącą kobiecie we wczesnym etapie ciąży lub ostatnim trymestrze. Ciężarne skarżą się na ostry ból żeber, głównie po prawej stronie. Początkowo problem bywa bagatelizowany, bo niemalże każda kobieta liczy się z faktem, że ciąża pociąga za sobą pewne niedogodności i dyskomfort. Z czasem, gdy ból się zaostrza, pojawia się jednak niepokój. Zdecydowana większość dolegliwości bólowych w okolicy żeber w okresie ciąży ma jednak swoje uzasadnione przyczyny. Przyczynami są zazwyczaj zmiany fizjologiczne i biomechaniczne i  są normalnym zjawiskiem w czasie ciąży. 

 

Zmiana wzorca oddechowego jako przyczyna bólu żeber

Na wewnętrznej stronie żeber ( zaczynając od VII) znajduje się główny mięsień oddechowy, przepona. Mięsień ten tworzą dwie kopuły, które oddzielają klatkę piersiową (płuca) od jamy brzusznej. Podczas wdechu obydwie kopuły obniżają się, co znacząco ułatwia nabieranie powietrza do płuc. Jednocześnie, podczas obniżania się mięśnia przeponowego, zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej i rozciągają się mięśnie brzucha. W czasie ciąży ciśnienie w jamie brzusznej rośnie ze względu na powiększoną macicę, a mięśnie brzucha są już rozciągnięte. To mocno ogranicza ruch przepony ku dołowi. W takich warunkach, podczas wdechu większość ruchu przenosi się na żebra. Żebra muszą zatem wykonać nadmierną, kompensacyjną pracę. To może być jedna z przyczyn bólu w okolicy żeber.

Uciski trzewne i ból rzutowany w czasie ciąży

Kolejną przyczyną bólu w okolicy żeber w czasie ciąży jest wzmożone ciśnienie, które rozwijający się płód wywiera na narządy wewnętrzne, takie jak żołądek, śledziona, wątroba, rzadziej nerki ( te dają zwykle bóle w okolicy lędźwiowej).

Po prawej stronie pod żebrami znajduje się wątroba, po lewej śledziona a ku tyłowi żołądek. Narządy te są bogato unerwione, a z każdym ruchem oddechowym powinny mieć możliwość swobodnego przesuwania się. W czasie ciąży jest to bardzo utrudnione. Pojawiają się wówczas nie tylko wzmożone napięcia tych narządów, ale też zastoje limfatyczne. Receptory bólowe narządów wewnętrznych są podrażnione, a ból często przenosi się na okolicę żeber. Jest to tzw. ból rzutowany.

Refluks jako przyczyna bólu żeber

Inną przyczyną bólu żeber w trakcie ciąży jest refluks żołądkowy. Najczęściej wynika on z mechanicznego drażnienia wpustu żołądka w rozworze przeponowym (przepuklina rozworu przełykowego). Przyczyną tego jest wysokie ustawianie się żołądka, który musi „zrobić miejsce” dla powiększającej się macicy. Przewlekły refluks wzmaga napięcie ścian żołądka i z czasem ten wzmożony stan napięciowy przenosi się na piersiowy odcinek kręgosłupa oraz żebra. 

Ból pod żebrami najczęściej odczuwalny jest w pozycji siedzącej ( pozycja ta dodatkowo zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej). Nasila się kiedy dziecko zaczyna się ruszać zwłaszcza pod koniec ciąży kiedy kiedy dziecko jest już dużych rozmiarów.

szymon

Recent Posts

OD RESUSCYTACJI DO REHABILITACJI PO COVID-19

Gabinet Rehios poszerza swoją ofertę o rehabilitację po COVID-19. Dowiedz się jak możesz sobie pomóc…

4 tygodnie ago

Spłaszczenie główki niemowlaka- plagiocefalia

Spłaszczona główka niemowlaka może zostać w prosty i szybki sposób przywrócona do prawidłowych kształtów. Wystarczy…

8 miesięcy ago

This website uses cookies.