Terapia osteopatyczna

Ból pachwiny – co oznacza, jakie są przyczyny i jak leczyć

Ból pachwiny – co oznacza?

Kiedy ból lokalizuje się w okolicy pachwiny, zazwyczaj oznacza to obecność dysfunkcji w stawie biodrowym. Dodatkowo, tego rodzaju dolegliwości zwykle nasilają się po dłuższym chodzeniu lub bieganiu. Istnieje kilka podstawowych dolegliwości związanych z tym stawem. Jedne pojawiają się w wieku dziecięcym, inne w średnim i jeszcze inne u osób starszych. 

Ból pachwiny u dzieci

Ból w pachwinie u dzieci zazwyczaj wiąże się z tzw. chorobą Perthesa, czyli jałową martwicą głowy kości udowej. Poza zgłaszanymi dolegliwościami bólowymi, dziecko zaczyna utykać. W badaniu kinezyterapeutycznym uwidacznia się ograniczenie ruchomości w stawie biodrowym. Najwyższa zapadalność na tę chorobę występuje w wieku 8-13 lat i częściej dotyczy chłopców. Leczenie ma zazwyczaj charakter zachowawczy i sprowadza się do odpowiednio prowadzonej rehabilitacji. Najistotniejszym jest, by choroba została wcześnie zauważona, gdyż wówczas istnieją ogromne szanse na całkowite wyleczenie. Badaniem obrazowym, które może (lecz nie musi) potwierdzić chorobę jest RTG. W niektórych przypadkach należy wykonać rezonans magnetyczny.

Dokładne przyczyny choroby nie są poznane, lecz najbardziej prawdopodobną jest zaburzenie ukrwienia przy nasadzie głowy kości udowej. Takie zaburzenia powodują niedostateczne odżywienie kości w miejscu jej wzrostu, a jednocześnie miejscu, które jest poddawane bardzo dużym obciążeniom. Odpowiednia terapia manualna znacząco wspiera poprawę ukrwienia okolicy objętej procesem chorobowym. Jest zatem, obok ćwiczeń poprawiających zakres ruchomości stawu biodrowego, najważniejszą formą terapii tego schorzenia. 

Bolesność pachwiny u dorosłych

Wśród osób dorosłych ból zlokalizowany w pachwinie może wskazywać na różne dolegliwości, trzeba zatem przeprowadzić diagnostykę różnicową. Istotne jest czy ból występuje w nocy, w spoczynku czy jest związany z aktywnością fizyczną.

Ból nocny, występujący bez obciążeń nogi może być tzw. bólem rzutowanym z narządów wewnętrznych ( pęcherz moczowy, jajnik, jądro). W tej sytuacji warto zacząć od USG jamy brzusznej i okolicy pachwinowej.

Ból występujący w ciągu dnia, po staniu, chodzeniu czy bieganiu świadczy o zwyrodnieniu w stawie biodrowym. U osób w wieku średnim, zazwyczaj wynika to z tzw. konfliktu udowo-panewkowego. Do oceny rodzaju zmian najczęściej wystarcza RTG obydwu stawów biodrowych, najlepiej wykonane w pozycji odwiedzenia nóg. Postępowanie lecznicze zależy od stopnia zaawansowania. W przypadku potwierdzenia konfliktu udowo-panewkowego najważniejsze jest zadbać o odzyskanie właściwego zakresu ruchu oraz przywrócenie balansu mięśniowo-powięziowego. Polega to na rozluźnieniu nadmiernie napiętych i wzmocnieniu osłabionych grup mięśniowych.

Inną przyczyną dolegliwości bólowych pachwiny u osób w średnim wieku może być uraz więzadłowy lub mięśniowy. Dotyczy to przede wszystkim ludzi aktywnych sportowo. Urazy mogą mieć charakter zsumowanych mikro przeciążeń, które skutkują naderwaniem bądź zerwaniem mięśnia, więzadła. W diagnostyce tego typu problemów zazwyczaj wystarczającym jest wykonanie USG.

Ból pachwiny w podeszłym wieku

Zwykle wskazuje na zaawansowane zużycie chrząstki stawowej, czyli koksartrozę. Pojawiają się wyraźne ograniczenia zakresu ruchu w biodrze – zwłaszcza ograniczona jest rotacja wewnętrzna i odwiedzenie. Pacjent podczas chodzenia, w charakterystyczny sposób ustawia skręconą na zewnątrz nogę. Poza bólem w pachwinie, często współistnieje ból w kolanie a rzadziej w stopie. W początkowych etapach choroby bardzo dobre efekty przynosi rehabilitacja. Jeżeli jednak zużycie chrząstki oraz ograniczenia ruchomości są znaczne, wówczas najrozsądniej jest wykonać endoprotezoplastykę stawu biodrowego. Przy dużych zmianach zabieg ten powinien być wykonany tak szybko jak to możliwe, gdyż zmieniony wzorzec chodu istotnie przeciąża stawy kolanowe i kręgosłup lędźwiowy.

 

szymon

Recent Posts

Ból pięty po treningu, po bieganiu

Jesteś miłośnikiem długich spacerów, górskich wędrówek czy treningów biegowych? Ból pięty ogranicza Twoje ulubione aktywności?…

7 miesięcy ago

Fizjoterapia w ciąży

Ciąża to piękne doświadczenie, które dzięki dobremu przygotowaniu fizjoterapeutycznemu pomaga kobietom w ciąży cieszyć się…

1 rok ago

Fizjoterapeutka przy porodzie

Fizjoterapeutka prenatalna skoncentrowana jest na przygotowaniu do porodu. Przygotowanie obejmuje techniki oddechowe, pozycje relaksacyjne jak…

1 rok ago

This website uses cookies.