Jak się układać w bólach kręgosłupa lędźwiowego
Leżenie, w bólach kręgosłupa może być istotnym elementem leczenia, jeśli tylko przestrzega się kilku zasad. W ostrym stanie bólowym kręgosłupa, gdy najmniejszy ruch powoduje paraliżujące dolegliwości i lęk przed poruszaniem się, rozpoczęcie leczenia związane jest z przyjmowaniem tzw. pozycji ułożeniowych.
Wyróżnia się trzy podstawowe pozycje, które w większości sytuacji pozwalają na wyciszenie objawów bólowych i odpoczynek od męczącego bólu. Pozycje te są często pierwszym sposobem na to by wyciszyć najostrzejsze bóle i dlatego warto przebywać w nich jak najdłużej.
Leżenie na boku w bólach kręgosłupa
Pozycja embrionalna – w leżeniu na boku, kolana przyciągnięte do klatki piersiowej, w takim stopniu zgięcia, który daje największą ulgę. Kręgosłup lędźwiowy wygięty lekko ku tyłowi, pomiędzy kolanami wysoka poduszka lub zwinięty koc rozdzielający kolana. Leżenie w tej pozycji pozwala otworzyć przestrzenie międzykręgowe i w ten sposób zmniejszyć kompresję struktur nerwowych kręgosłupa lędźwiowego. Pozycja na boku pozwala na bardzo precyzyjne znajdowanie komfortu, co w stanach bardzo ostrych jest szczególnie pożądane.
Leżenie na brzuchu – pozycja odbarczająca
W leżeniu na brzuchu, należy umieścić zwinięty koc lub ręcznik pod pępkiem, tak by odcinek lędźwiowy kręgosłupa uwypuklił się ku górze. Dodatkowo pod stopy warto włożyć drugi zwinięty koc, tak żeby stopy pozostawały w górze. Takie leżenie odbarcza uciskane korzenie nerwów rdzeniowych i w ten sposób przyczynia się do zmniejszenia bólu. Warto próbować leżeć wałkami różnej wysokości , by znaleźć taką, która daje najwięcej ulgi.
Pozycja krzesełkowa – przeciwbólowa pozycja na plecach
Leżenie na plecach w tzw. pozycji krzesełkowej zazwyczaj bardzo wyraźnie zmniejsza dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa lędźwiowego. Prawidłowe leżenie to nogi zgięte w kolanach i biodrach pod katem 90 stopni. Podłoże powinno być dość twarde, gdyż to zapewni stabilne podparcie w bólach kręgosłupa lędźwiowego.