Rehabilitacja

Koksartroza – objawy, przyczyny, leczenie

Co to jest koksartroza?

Koksartroza to zmiany w strukturze kości tworzących staw biodrowy. Zmiany te dotyczą patologicznej przebudowy głowy kości udowej oraz panewki – naturalnego wgłębienia w kości biodrowej. Zarówno głowa kości udowej jak i panewka pokryte są chrząstką szklistą, która zapewnia gładki i bezbolesny ruch w stawie biodrowym. Jeśli chrząstka ulegnie zcięczeniu, wówczas pojawia się ból i zmniejszona ruchomość. Utrzymania prawidłowej grubości i gładkości chrząstki uzależnione jest w dużej mierze od dobrego ukrwienia stawu, a to z kolei wymaga zachowania fizjologicznego zakresu ruchu w stawie.

Objawy – koksartrozy

Najczęściej zgłaszanym objawem jest ból w pachwinie, czasem promieniujący do przedniej lub przyśrodkowej stronu uda. Znacznie rzadziej pojawia się ból w pośladku lub po stronie bocznej uda. Charakterystycznym objawem, przy zaawansowanych już zmianach jest przykurcz w stawie biodrowym, co powoduje wrażenie skrócenia nogi i dodatkowo wzmaga utykanie.  Część Pacjentów, pomimo rozwijającej się destrukcji stawu biodrowego, zgłasza dolegliwości bólowe kolana a nawet stopy. Wynika to z faktu, że utracony zakres ruchu w stawie przeciąża inne stawy. Ten sam mechanizm u niektórych Pacjentów powoduje ból dolnego odcinka kręgosłupa.

Koksartroza – leczenie

Postepowanie lecznicze zależy od stopnia zaawansowania zwyrodnień.

W stanach dużej deformacji głowy kości udowej lub panewki niezbędna jest endoprotezoplastyka, czyli wstawienie „sztucznego” biodra. Przy dużych ograniczeniach ruchomości stawu biodrowego, nie należy zwlekać z leczeniem operacyjnym, gdyż powoduje to znaczące przeciążanie innych stawów – kolanowego, skokowego, a także kręgosłupa lędźwiowego.

Jeśli koksartroza zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, wówczas olbrzymie możliwości stoją przed usprawnianiem ruchowym. Właściwie prowadzona rehabilitacja sprzyja utrzymaniu zakresu ruchomości, pozwala Pacjentowi poprawić sposób poruszania się i zmniejsza dolegliwości bólowe. Regularne ćwiczenia domowe według instruktażu pozwalają utrzymać siłę mięśniową i elastyczność tkanek okołostawowych. Jednakże, największe znaczenie w terapii zwyrodniałego stawu ma regularna terapia manualna. Pozwala ona na poprawę tzw. gry stawowej, czyli usprawnia ślizg pomiędzy kośćmi tworzącymi staw. Właściwa gra stawowa, to bogate ukrwienie. Tylko dobre ukrwienie pozwala tkance na ciągłą i skuteczną regenerację.

 

Dlaczego boli w pachwinie?

Stawy biodrowe odpowiedzialne są za przyjmowanie bardzo dużych obciążeń, co wynika z dwunożnej postawy ciała. Ból w stawie biodrowym jest częstą przyczyną konsultacji ortopedycznej. Przyczyn tego bólu jest wiele i mogą wynikać zarówno z zaburzeń strukturalnych ( w budowie stawu) jak i zaburzeń funkcjonalnych ( mięśniowo-więzadłowych, trzewnych).

Zaburzenia strukturalne wynikają zazwyczaj z urazów, złamań lub obecności ciała wolnego w stawie. Inną przyczyna zaburzeń może być przebyta jałowa martwica głowy kości udowej lub dysplazja stawu biodrowego.

Zaburzenia funkcjonalne dotyczą przede wszystkim dysbalansu napięciowego mięśni działających na staw biodrowy (m.in. mięsień gruszkowaty, mięsień biodrowo-lędźwiowy). Czasem przyczyna pierwotna tkwi w długotrwale utrzymującej się niestabilności stawu skokowego lub kolanowego. Istotne mogą być również schorzenia narządów wewnętrznych miednicy małej (m.in. pęcherza, macicy). Rzadziej problem wynika z toczących się w stawie procesów zapalnych o nieznanej etiologii.

Co zrobić gdy boli w pachwinie?

Jeśli cierpisz na ból biodra, warto zgłosić się do osteopaty. Przeprowadzi wywiad i badanie kinezyterapeutyczne, które pozwoli ustalić przyczynę dolegliwości. Terapeuta przedstawi możliwości terapeutyczne i nauczy wykonywać ćwiczenia domowe. Wczesne rozpoznana koksartroza może być znacząco wyhamowana i na wiele lat odsunąć konieczność endoprotezoplastyki.

 

szymon

Recent Posts

This website uses cookies.