Categories: Bez kategorii

Jak leczyć chroniczne zmęczenie

Chroniczne zmęczenie organizmu – od czego zacząć?

Terapeutyczne oddziaływanie na chroniczne zmęczenie wymaga kompleksowego postępowania. W prace tę zaangażowany powinien być lekarz pierwszego kontaktu (kontrola podstawowych parametrów krwi) oraz terapeuta pracujący nad stanem napięciowym mięśni posturalnych, oddechowych oraz powięzi. Rzeczą podstawową jest dbałość o właściwy jakościowo oraz ilościowo sen.

Niewiele osób ma świadomość tego, że prawidłowy oddech w bardzo istotny sposób wpływa na odporność organizmu na stres. Dlatego też, warto dowiedzieć się jak wiele można zrobić samemu dla poprawy jakości życia. Skutecznego, terapeutycznego oddychania nauczyć może osteopata. Właściwy sposób oddychania, to nie tylko odprężenie psychiczna, ale przede wszystkim detoksykacja organizmu na poziomie komórkowym. Prawidłowa praca przepony oznacza również lepsze ukrwienie narządów wewnętrznych. To z kolei przekłada się na prawidłowe ich działanie, a co za tym idzie wchłanianie i odżywianie.

Chroniczne zmęczenie – korzyści z terapii powięziowej

Kolejnym elementem, istotnym dla zestresowanego organizmu jest praca nad właściwym tonusem mięśniowym. Terapeuta wskaże te grupy mięśni, które są osłabione i wymagają podniesienia tonusu oraz te, które są zbyt napięte. Zrównoważenie napięć mięśni i powięzi oznacza mniejszy wydatek energetyczny ciała podczas czynności codziennych. Strukturą, która silnie reaguje na przemęczenie jest powięź. W sytuacjach stresowych, zwłaszcza tych przewlekłych, powięź ulega silnemu napięciu i usztywnieniu. Traci swoją elastyczność. Jeśli jest mało elastyczna, aktywność ruchowa wymaga większych nakładów energetycznych.

Głębokie rozluźnienie poprzez terapię czaszkowo-krzyżową

Rozluźnienie to polega na manualnym odziaływaniu na szwy czaszki oraz kość krzyżową. Pozwala to zmniejszyć napięcie opon mózgowo-rdzeniowych, a tym samym wyeliminować patologiczne napięci w ciele. Bardzo wyraźnie poprawia się także jakość oddechu. Terapię czaszkowo-krzyżową szeroko stosuje się w leczeniu skutków przewlekłego przemęczenia. Jest to metoda, którą powszechnie wykorzystują osteopaci już od kilkudziesięciu lat. Pacjenci, którzy przeszli ten rodzaj terapii podkreślają, że daje ona poczucie głębokiego, wewnętrznego rozluźnienia. Poza tym, dodatkowym efektem terapii czaszkowo-krzyżowej jest wyraźna poprawa jakości snu.

Leczenie chronicznego zmęczenia nie może opierać się tylko na farmakologii. Ta, powinna tylko wspomagać terapię. Najistotniejsze jest, by poprawić ukrwienie organizmu, zwłaszcza na poziomie komórkowym. Żeby to osiągnąć, Pacjent musi odzyskać optymalną ruchomość powięziową, przywrócić prawidłowy oddech i zapewnić sobie spokojny sen. Na przewlekłe zmęczeni bardzo dobry wpływ ma również regularna aktywność fizyczna i dużą ilością ćwiczeń rozciągających mięśnie.

 

 

 

szymon

Recent Posts

OD RESUSCYTACJI DO REHABILITACJI PO COVID-19

Gabinet Rehios poszerza swoją ofertę o rehabilitację po COVID-19. Dowiedz się jak możesz sobie pomóc…

1 miesiąc ago

Spłaszczenie główki niemowlaka- plagiocefalia

Spłaszczona główka niemowlaka może zostać w prosty i szybki sposób przywrócona do prawidłowych kształtów. Wystarczy…

8 miesięcy ago

This website uses cookies.