Fala Uderzeniowa – rodzaje
Skuteczność działania fali w ogromnej mierze zależy od rodzaju zastosowanego generatora. Pod nazwą fala uderzeniowa kryją się dwa rodzaje urządzeń fizykalnych, których funkcjonowanie bazuje na zupełnie odmiennych zjawiskach fizycznych. Różna jest także precyzja ich działania, głębokość wnikania do tkanki a co za tym idzie, skuteczność.
Fala Uderzeniowa Rozproszona ( radialna) – z ang. RSWT radial schock wave therapy; obejmuje swoim działaniem dość szeroki zakres powierzchni ciała. Głębokość jej oddziaływania jest ograniczona, co wynika z rodzaju bodźca uderzeniowego zastosowanego w głowicy aparatu. Źródłem tego bodźca jest „pocisk” wprawiany w ruch przez generator elektromagnetyczny lub pneumatyczny. Cechą charakterystyczną tego rodzaju fali jest mniejsza wartość energii terapeutycznej oraz ograniczona głębokość wnikania impulsu uderzeniowego – im głębiej tym więcej energii ulega rozproszeniu. Zaletą jest fakt, że zabiegi z Fali Rozproszonej są tańsze, choć trzeba ich zrobić większą ilość niż w przypadku Fali Skupionej.
Fala Uderzeniowa Skupiona ( zogniskowana) – z ang. FSWT focused schock wave therapy. Urządzenia wytwarzające skupioną falę uderzeniową pozwalają na uzyskanie większej mocy terapeutycznej. Głębokość wnikania impulsu może być precyzyjnie dostosowana do potrzeb terapii, gdyż aplikowana energia przekazywana jest w sposób zogniskowany.
W większości przypadków ten rodzaj fali jest najskuteczniejszy. Generatorem impulsów w RSWT jest głowica posiadająca wewnątrz struktury zachowujące się jak kryształ, tj. wytwarzające mikrodrgania pod wpływem prądy. Wykorzystuje się zjawisko piezoelektryczne, co pozwala uzyskać wysoką moc i precyzję oddziaływania. Zabiegi Skupioną Fala Uderzeniową są droższe, gdyż produkcja urządzeń z generatorem piezoelektrycznym jest znacznie kosztowniejsza. Skuteczność Skupionej Fali uderzeniowej jest jednakże tak wysoka, że pozwala uzyskać efekt leczniczy w stosunkowo krótkim czasie w porównaniu do Rozproszonej Fali Uderzeniowej.
Skupiona Fala Uderzeniowa – terapia
W gabinecie REHIOS terapia Skupioną Falą Uderzeniową odbywa się przy użyciu najnowszej generacji urządzenia z piezoelektrycznym generatorem
impulsów terapeutycznych. Tego rodzaju generator jest obecnie najskuteczniejszym urządzeniem do terapii Falą Uderzeniową.
Generator piezoelektryczny pozwala na bardzo precyzyjne oddziaływanie i skrócenie ilości zabiegów do 5.
Przerwa pomiędzy kolejnymi zabiegami powinna wynosić co najmniej 3 dni, lecz nie więcej niż 7 dni.
Badania porównujące falę uderzeniową skupioną i rozproszoną, wykazały co najmniej kilkukrotnie większą skuteczność terapeutyczną fali skupionej (zogniskowanej).
Na czym polega działanie Skupionej Fali Uderzeniowej
Skuteczność działania skupionej fali uderzeniowej wynika z wprowadzenia w leczonej tkance specyficznych mikrowibracji na ściśle określonej głębokości.
Wibracje te powodują poprawę mikrokrążenia, pobudzenie proliferacji kolagenu, a przez to zapoczątkowanie procesów gojenia uszkodzonej tkanki. Dodatkowo, pojawia się efekt przeciwbólowy. W przypadku zastosowania wysokiej dawki energii dochodzi do rozbijania struktury tkanki (efekt wykorzystywany przy leczeniu ostrogi piętowej).
Wskazania do Skupionej Fali Uderzeniowej
Skupioną Falę Uderzeniową stosuje się w terapii zwapnień (np. zwapnienie ścięgna nadgrzebieniowego), przy zmianach przeciążeniowych i zbliznowaceniach (łokieć tenisisty, łokieć golfisty, entezopatia okołokretarzowa). Bardzo dobre efekty terapeutyczne przynosi zastosowanie Fali Skupionej w przypadku leczenia ostrogi piętowej, przewlekłego zapalenia ścięgna Achillesa, zapalenia ścięgna rzepki, naderwania ścięgien bądź więzadeł.
Przeciwwskazania do Skupionej Fali Uderzeniowej
Jest ich niewiele i dotyczą typowych ograniczeń medycyny fizykalnej. Są to przede wszystkim ostre stany zapalne, rozrusznik serca, ciąża oraz choroba nowotworowa w miejscu aplikacji.
W terapii falą uderzeniową istnieje dość istotne niedopowiedzenie. Większość lekarzy niestety nie ma świadomości, że istnieją dwa rodzaje fali uderzeniowej. Nie zdają sobie sprawy, że oddziaływanie fali skupionej i rozproszonej jest diametralnie różne.