Cysta Bakera – czym jest torbiel dołu podkolanowego
Nazwa Cysta Bakera pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza chirurga Williama Morranta Bakera. Jest to patologiczna zmiana, najczęściej pojawiająca się w tylno-przyśrodkowej części dołu podkolanowego. Cystę w dole podkolanowym określa się również mianem torbieli podkolanowej. W cyście gromadzi się nadmiar płynu, który powoduje wzrost ciśnienia wewnątrz stawu kolanowego. Torbiel Bakera może być bezbolesna, lecz w stadium zaawansowanym zazwyczaj wywołuje ból lub parestezje, w związku z uciskiem na nery obwodowe.
Zmiana ta może rozwinąć się w związku z uwypukleniem zachyłka torebki stawowej – tzw. maziowa torbiel podkolanowa. Często powstaje na skutek dostawowego wysięku w przebiegu choroby reumatoidalnej lub na skutek urazu stawu kolanowego. Przyczyną może być także połączenie pomiędzy kaletką mięśnia półbłoniastego a kaletką podścięgnistą głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki (kaletka mięśnia półbłoniasto-brzuchatego).
Torbiel Bakera – leczenie
Sposób postępowania z cystą Bakera zależy od przyczyny powstania oraz zaawansowania schorzenia. Jeśli torbiel jest pochodzenia reumatoidalnego – podstawą jest leczenie farmakologiczne i postępowanie dietetyczne celowane na chorobę reumatoidalną. W pozostałych przypadkach ( pochodzenie urazowe, przeciążeniowe) stosuje się krioterapię miejscową, terapię powięziową uda, podudzia i stopy. Manualne leczenie cysty Bakera prowadzi się z wykorzystaniem techniki energii mięśniowej na taśmie mięśniowo-powięziowej nogi i miednicy. W stanach dużego zaostrzenia stosuje się odciążenie chorej kończyny (opaski stabilizujące staw kolanowy, a w stanach najostrzejszych nawet kule).
Przy dużych obrzękach konieczna może być punkcja, a nawet zabiegi chirurgicznego usunięcia torbieli.
Cysta Bakera – powikłania
Wielokrotnie dochodzi do samoistnego wchłonięcia się cysty. Jednakże, w nielicznych przypadkach , z bardzo dużym obrzękiem może pojawić się ucisk naczyń krwionośnych i/lub struktur nerwowych (nerw piszczelowy). W takiej sytuacji należy jak najszybciej odbarczyć uciskane struktury.