Terapia osteopatyczna

Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, leczenie

Ból stawu krzyżowo-biodrowego

Ból stawu krzyżowo-biodrowego najczęściej wiąże się z zaburzeniem funkcji samego stawu. Często też wynika z  zaburzeń innych struktur, w tym narządów wewnętrznych (np. endometriozy, przerostu gruczołu prostaty). Dlatego też, lokalizacji bólu nie należy traktować jako główny wyznacznik sposobu prowadzenia terapii. Znacznie ważniejsze jest by odnaleźć biomechaniczną dysfunkcję, której lokalizacja może, lecz nie musi pokrywać się z miejscem występowania bólu.  

Biomechaniczną oceną miednicy oraz leczeniem dolegliwości bólowych tego regionu ciała, w sposób szczegółowy zajmuje się wykwalifikowany osteopata.

Funkcje i wynikający z nich ból stawu krzyżowo-biodrowego

Ból stawu krzyżowo-biodrowego wynika z obecności stanu zapalnego. Lokalizacja odczuć bywa jednak różna. Wynika to ze złożoności w budowie i biomechanice tego stawu. Musi on przenosić duże obciążenia wynikające z pionowej pozycji ciała. Jeszcze bardziej narażony jest na dysfunkcje w czasie ciąży oraz podczas intensywnych, dynamicznych aktywności ruchowych. Leczenie można rozpocząć dopiero po określeniu rodzaju dysfunkcji.

Połączenie krzyżowo-biodrowe zalicza się do tzw. stawów maziówkowych. Łączy on ze sobą kość krzyżową i kość biodrową. W ciele człowieka występują dwa takie stawy. Są one bardzo ważną częścią obręczy biodrowej ( powstałej z połączenia kości biodrowych, kulszowych, łonowych oraz kości krzyżowej). Budowa obręczy biodrowej człowieka wiąże się z dwunożnym chodem. W znacznej mierze staw ten wspierają silne mięśnie miedniczo-krętarzowe (m.in. mięsień gruszkowaty). Jednakże, w sytuacji silnego urazu, mięśnie te mogą przyczyniać się do utrzymywania dysfunkcji i prowokowania bólu.

Dlaczego boli staw krzyżowo-biodrowy?

Najczęściej wynika to z urazu ( dźwignięcie, upadek, nagłe obsunięcie się nogi). Inną przyczyną są zmiany hormonalne ( np. w czasie ciąży), dlatego dolegliwości bólowe tego stawu często dotykają kobiet. Podstawowe dysfunkcje tego stawu to ograniczenie jego ruchomości, nadmierna ruchomość lub niestabilność, często połączona z wtórną kompresją powierzchni stawowych.

Wnikliwe badanie osteopatyczne pozwala wskazać rodzaj zaburzenia i dokładną jego postać. 

Staw krzyżowo-biodrowy – leczenie

W przypadku dysfunkcji z ograniczeniem ruchomości należy zastosować techniki biernej i czynnej mobilizacji w kierunku istniejącego ograniczenia.

Jeśli mamy do czynienia z dysfunkcją o charakterze niestabilności bardzo ważna jest praca z określonymi grupami mięśniowymi. Zazwyczaj potrzebne jest również wspomaganie stabilności miednicy specjalistycznym pasem miedniczym.

W przypadku niestabilności połączonej z kompresją stawu krzyżowo-biodrowego, najpierw należy doprowadzić do odbarczenia powierzchni stawowych ( osteopatyczne techniki manualne), a następnie wprowadzić leczenie takie jak w przypadku niestabilności stawu krzyżowo-biodrowego.

We wszystkich przypadkach, poza pracą manualną osteopaty, ważne są też ćwiczenia domowe wykonywane według instruktażu.

Ćwiczenia na staw krzyżowo-biodrowy

Jakie są ćwiczenia na staw krzyżowo-biodrowy?. To jedno z częstszych pytań pojawiających się w kontekście stanu zapalnego w tym stawie. 

Jeśli staw jest zablokowany, to po odblokowaniu należy wprowadzić ćwiczenia utrzymujące zakres ruchu w zablokowanym dotąd kierunku.

Gdy staw jest niestabilny, lecz skompresowany ( mięśniowy odruch obronny) to po manualnym odblokowaniu, ćwiczenia powinny rozluźniać nadmiernie napięte grupy mięśniowe oraz wzmacniać głębokie mięśnie miednicy.

Najważniejsze jest, by ćwiczenia były dobrane do określonej dysfunkcji stawu krzyżowo-biodrowego. W przeciwnym razie, ćwiczenia mogą tylko nasilać dolegliwości bólowe i powodować dalszą destrukcję.

 

Rycina anatomiczna wykorzystana w artykule pochodzi z Atlasu anatomii „Prometeusz”

 

 

 

szymon

Recent Posts

OD RESUSCYTACJI DO REHABILITACJI PO COVID-19

Gabinet Rehios poszerza swoją ofertę o rehabilitację po COVID-19. Dowiedz się jak możesz sobie pomóc…

4 tygodnie ago

Spłaszczenie główki niemowlaka- plagiocefalia

Spłaszczona główka niemowlaka może zostać w prosty i szybki sposób przywrócona do prawidłowych kształtów. Wystarczy…

8 miesięcy ago

This website uses cookies.