Terapia osteopatyczna

Pas krzyżowo-biodrowy Serola – kiedy go stosować

Co to jest pas krzyżowo-biodrowy Serola

Pas krzyżowo-biodrowy firmy Serola to rodzaj zaopatrzenia ortopedycznego, które służy poprawie zwartości stawów miednicy, zwłaszcza stawów krzyżowo-biodrowych. Pas wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, co pozwala na jego bezproblemowe, czasem wielotygodniowe użytkowanie. Nierozciągliwy i komfortowy materiał pasa pozwala skutecznie kompresować powierzchnie stawowe kości biodrowej i krzyżowej bez podrażniania skóry. Trwały rzep doskonale zapobiega luzowaniu się pasa podczas codziennego użytkowania.

 

Pas krzyżowo-biodrowy – zastosowanie

Głównym zadaniem pasa jest zmniejszenie nadmiernej ruchomości (niestabilności) w połączeniu kości biodrowych z kością krzyżową.

Prawidłowe zastosowanie pasa stabilizującego stawy krzyżowo-biodrowe wymaga przeprowadzenia testów funkcjonalnych sprawdzających zakres ruchomości oraz stabilność tych stawów. Zaopatrzenie pacjenta w pas krzyżowo-biodrowy bez wcześniejszego testowania niesie ryzyko utrwalenia dysfunkcji i nasilenia dolegliwości bólowych. Wynika to z faktu, że niestabilny staw krzyżowo-biodrowy często wykazuje zablokowanie ruchomości zamiast jej nadmiaru. Odpowiada za to mechanizm obronnego pobudzenia aktywności mięśni miedniczo-krętarzowych, a z tego wynika trudność prawidłowego diagnozowania niestabilności.

Kto powinien stosować pas stabilizujący miednicę?

Najczęściej problem dotyczy kobiet w trakcie lub tuż po ciąży, w tym również kobiet z nadmiernym rozejściem spojenia łonowego. Drugą grupę stanowią osoby, które doznały urazu z naderwaniem lub rozerwaniem więzadeł krzyżowo-biodrowych (np. sportowcy). Problemy ze zwarciem stawów miednicy pojawiają się także na tle zaburzeń hormonalnych (często dotyczy to kobiet, u których po ciąży nie zadziałał mechanizm hormonalny obkurczający więzadła po porodzie). Kolejną grupę stanowią osoby z zaburzeniami napięciowymi w obrębie mięśni żwaczy i stawów skroniowo-żuchwowych.

Co należy zrobić przed założeniem pasa Serola?

Ważne jest by określić rodzaj dysfunkcji (występuje siedem głównych rodzajów), dlatego też przeprowadza się testy osteopatyczne. Na podstawie wyników tych testów przeprowadza się terapię dysfunkcyjnego stawu. Po doprowadzeniu biomechaniki stawu do stanu prawidłowego, Pacjent może zostać zaopatrzony w pas krzyżowo-biodrowy.

Czy pas krzyżowo-biodrowy może zaszkodzić?

Założenie pasa bez rozpoznania rodzaju dysfunkcji i właściwego jej wyeliminowania niesie ryzyko utrwalenia niekorzystnego ustawienia kości biodrowej względem kości krzyżowej. Powoduje to nasilenie dolegliwości bólowych. 

 

szymon

Recent Posts

OD RESUSCYTACJI DO REHABILITACJI PO COVID-19

Gabinet Rehios poszerza swoją ofertę o rehabilitację po COVID-19. Dowiedz się jak możesz sobie pomóc…

4 tygodnie ago

Spłaszczenie główki niemowlaka- plagiocefalia

Spłaszczona główka niemowlaka może zostać w prosty i szybki sposób przywrócona do prawidłowych kształtów. Wystarczy…

8 miesięcy ago

This website uses cookies.