Ból pośladka
Ból pośladka najczęściej związany jest z nadmiernym napięciem mięśni miedniczo-krętarzowych, czyli w uproszczeniu mięśni łączących kość krzyżową z kością udową (krętarzem większym kości udowej). Nadmierne napięcie stwierdza się zazwyczaj w mięśniu pośladkowym średnim oraz tzw. mięśniu gruszkowatym. Z tego powodu bolesność pośladka bywa określana jako ” zespół mięśnia gruszkowatego„.
Ból pośladka – najczęstsze przyczyny
Przyczyny dolegliwości bólowych w okolicy pośladka podzielić można na kilka grup. Często są to objawy problemów dyskopatycznych, w których dochodzi do podrażnienia nerwów zaopatrujących mięśnie pośladkowe. Skutkiem tego jest ból w pośladku. Inną przyczyną bywa zaburzenie równowagi mięśniowo-powięziowej – tzw. dysbalans mięśniowy. Ten z kolei może pojawić się na tle zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego (pourazowego lub przy hipermobilności tego stawu). Hipermobilność stawu krzyżowo-biodrowego może pojawić się na skutek zaburzeń hormonalnych lub uszkodzenia (silny uraz miednicy, uszkodzenie więzadeł podczas porodu).
Jak wyleczyć ból w pośladku?
Jeżeli ból utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni, należy przeprowadzić dokładne badanie funkcjonalne. Pozwoli ono rozróżnić czy jest to problem pochodzenia dyskopatycznego, mięśniowo-powięziowego czy jak zazwyczaj ma to miejsce ból związany z niestabilnym lub zablokowanym stawem krzyżowo-biodrowym.
Jeżeli ból występuje w pośladku, bez promieniowania wzdłuż nogi oraz wykluczy się problem dyskopatyczny, to w większości przypadków problem tkwi w miednicy. Zazwyczaj jest to zaburzenie polegające na „przestawieniu” się kości biodrowej względem kości krzyżowej.
W zależności od kierunku przesunięcia się kości względem siebie, stosuje się różne techniki przywracające prawidłowe ustawienie. Są to techniki manualne, wykonywane rękoma osteopaty. Ich skuteczność jest zazwyczaj bardzo wysoka, gdyż prawidłowe ustawienie stawu krzyżowo-biodrowego powoduje automatyczne rozluźnienie mięśni pośladka.
Jak chronić się przed nawracającymi bólami pośladka?
Po wykonaniu korekcji w stawie krzyżowo-biodrowym należy ocenić ewentualną niestabilność. Jeśli taka występuje należy zaopatrzyć pacjenta w pas krzyżowo-biodrowy oraz nauczyć ćwiczeń poprawiających stabilność stawu . Pozwala to wyeliminować nawroty dolegliwości. Czasem bóle w pośladku wynikają z długotrwałych pozycji statycznych. Jeśli nie doszło do zmian w stawach krzyżowo-biodrowych, wówczas odpowiednie i regularne rozciąganie mięśni pośladkowych skutecznie chroni przed ich bolesnością.
Diagnostyką oraz leczeniem bólu pośladka na tle zaburzeń w układzie ruchu zajmuje się osteopata.