Ból pleców od choroby jelit

Problem nieprawidłowo pracujących jelit może powodować ból pleców. Choć brzmi to nieco kontrowersyjnie, to faktem jest, że  wszelkie zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego przyczyniają się do takich patologii krążka międzykregowego jak dyskopatia. Do tego typu sytuacji dochodzi najczęściej wówczas, gdy mamy do czynienia z wieloletnimi zaburzeniami funkcji narządów wewnętrznych.

Dlaczego zaburzenia jelit powodują ból pleców?

W języku medycznym tego typu wzajemne relacje określa się mianem odruchów wiscero-somatycznych. Oznacza to, że chorobowe napięcia z narządów wewnętrznych ( np. jelit, żołądka) doprowadzaja do pobudzenia receptorów bólowych. To z kolei wywołuje przykurcze w głebokich warstwach mięśni prostownika grzbietu. Powstały przykurcz ogranicza ruchomość początkowo jednego, a z czasem kilku segmentów kręgosłupa. Konsekwencją jest przeciążenie kręgosłupa, na skutek czego najbardziej ucierpią krążki międzykręgowe. To pociaga za sobą m.in. ból pleców.

Poza tym istnieje jeszcze dodatkowy mechanizm powodujący przeciążenie kręgosłupa. Jeżeli układ pokarmowy ( np. wzdęte notorycznie jelita ) jest w zbyt dużym napięciu, to upośledzone zostaje oddychanie torem brzusznym. Cierpi przepona ( mięsień oddechowy), która będzie sie przykurczać. Cierpi też klatka piersiowa, gdyż całość funkcji oddechowej zostaje przeniesiona na mięśnie międzyżebrowe. Z czasem dochodzi do przeciążeń chrząstek żebrowo-mostkowych i bólów z przodu mostka. Przykurczona przepona obciąża miejsca, do których się przyczepia: żebra, mostek, a przede wszystkim lędźwiowy odcinek kręgosłupa.

Jak leczyć funkcjonalne zaburzenia jelit powodujące ból pleców?

Osteopaci wypracowali szereg skutecznych technik uwalniających narządy wewnętrzne ze wzmożonych, patologicznych napięć. Są to tak zwane techniki wisceralne. Należy tutaj podkreślić fakt, że tego typu patologiczne zmiany często nie są uchwytne w badaniu USG. Badanie to pokazuje strukturę danego narządu, lecz nie daje możliwości oceny jego napięcia własnego. Doświadczony osteopata potrafi wybadać opuszkami palców zmienione funkcjonalnuie narządy i przeprowadzić ich leczenie. Taka terapia nie tylko poprawia ruchomość leczonych organów, lecz przede wszystkim wpływa na lepsze ich ukrwienie. Dobrze ukrwione narzady pracują wydajniej i nie stanowią obciążenia dla kręgosłupa.

Wisceralna terapia osteopatyczna jest w pełni bezpieczna i zazwyczaj przynosi natychmiastową ulgę.

Kogo najczęściej dotyka ból pleców?

W świadomości wielu osób przez lata utrwalił się pogląd, że dyskopatia wynika z ciężkiej pracy fizycznej. Jest to jednak stereotyp. Oczywiście, osoby ciężko pracujące, doświadczające regularnie mikrourazów są narażone na tego typu zmiany. W obecnych jednak czasach znacznie poważniejszym problemem są przeciążenia statyczne (długotrwała praca siedząca przy biurku), brak odpowiedniej dawki ruchu. Do przewlekłego podrażniania układu pokarmowego najczęsciej przyczynia się jakość pożywienia, ale również stres. 

Osobami najczęściej odwiedzającymi gabinet osteopaty są zatem osoby młode lub w wieku średnim, pracujące przez wiele godzin w pozycji statycznej,często w warunkach silnej presji. Charakterystyczne dla tych osób jest też nieregularne i nie zawsze zdrowe odżywianie się. Jednoczesne oddziaływanie tak wielu niekorzystnych czynników bardzo szybko doprowadza do problemów zdrowotnych.

U tych osób najczęściej dochodzi do przeciążeń i bólów szyi oraz kręgosłupa w odcinku lędźwiowym ( tzw. ból krzyża).

szymon

Recent Posts

OD RESUSCYTACJI DO REHABILITACJI PO COVID-19

Gabinet Rehios poszerza swoją ofertę o rehabilitację po COVID-19. Dowiedz się jak możesz sobie pomóc…

4 tygodnie ago

Spłaszczenie główki niemowlaka- plagiocefalia

Spłaszczona główka niemowlaka może zostać w prosty i szybki sposób przywrócona do prawidłowych kształtów. Wystarczy…

8 miesięcy ago

This website uses cookies.