Dlaczego ból głowy wiąże się z zaburzeniami kręgosłupa?
Prawie całe powierzchowne unerwienie głowy pochodzi z nerwów rdzeniowych, które wychodzą z górnych segmentów kręgosłupa szyjnego. Wszelkie zmiany zwyrodnieniowe na tych poziomach (np. zablokowania stawów kręgosłupa), drażnią włókna zaopatrujące skórę głowy. Podrażnione włókna czuciowe prowokują ból.
Mięśnie podpotyliczne, również unerwiane z górnych segmentów szyjnych, przyczepiają się do kości potylicznej. Nadmierne napięcie tych mięśni doprowadzi do bólu z tyłu głowy.
Przeciążenia szyjnego odcinka prowokują przykurcze mięśni obręczy barkowej. To patologiczne napięcie szybko przenosi się na skroń – ból nad uchem, ból w okolicy skroni, zakłucia gałki ocznej.
W głębokich naczyniach krwionośnych szyi znajdują się ośrodki regulacji ciśnienia krwi ( zatoka szyjna). Podrażnienie tych struktur wywołane patologicznymi zmianami w kręgosłupie szyjnym spowoduje zaburzenia w ukrwieniu głowy – bóle migrenowe.
Przy współistniejących wadach postawy ciała (protrakcja głowy, zniesiona kifoza piersiowa) długotrwałe przebywanie w pozycjach statycznych, szybko doprowadzi do przeciążania kręgosłupa szyjnego. To z kolei, może spowodować wzrost napięcia opon mózgowo-rdzeniowych i tępy ból głowy.
Jak sobie pomóc w bólu głowy?
Przede wszystkim należy zadbać o właściwą pozycję w pracy, szczególnie gdy jest to praca siedząca. Wysunięta do przodu głowa będzie sprzyjać pojawianiu się bólu. Aby temu zapobiec, trzeba w pierwszej kolejności zapewnić właściwe podparcie kręgosłupa lędźwiowego. Dobre efekty przynosi także częste zmienianie pozycji. Dużą popularność zdobywają biurka z elektryczną regulacją wysokości, przy których możemy pracować zarówno siedząc jak i w pozycji stojącej. Poza tym istotne jest ustawienie ekranu komputera – najkorzystniej by znajdował się na wysokości wzroku. Jeśli spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej to bezwzględnie musisz zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu KAŻDEGO DNIA! Wystarczy nawet spacer. Kolejną rzeczą, o którą należy zadbać jest regularna kontrola wzroku. Zaburzenia widzenia, zmuszają mięśnie gałek ocznych oraz mięśnie szyi do wytężonej pracy. To często powoduje bóle głowy. Niewystarczająca ilość snu, silne stresy i zwykłe przemęczenie też mogą być istotną przyczyną bólów głowy.
Bóle głowy – leczenie
Ból głowy, który utrzymuje się przez kilka dni lub regularnie powraca jest poważnym sygnałem alarmowym. Jeżeli wykluczone zostały dolegliwości neurologiczne, okulistyczne i laryngologiczne, a ból nadal doskwiera, warto skorzystać z pomocy terapeuty manualnego – osteopaty. Sprawdzi on równowagę napięć mięśniowo-powięziowych w obrębie głowy i szyi. Poprawi ruchomość szyjnego odcinka kręgosłupa oraz znormalizuje napięcia mięśni podpotylicznych, żwaczy i mięśni obręczy barkowej.