Co to jest osteopatia?
Osteopatia to medycyna holistyczna, więc uwzględnia wzajemne relacje pomiędzy poszczególnymi układami ciała, a z tego wynika wysoka skuteczność tego rodzaju leczenia. Poza tym, osteopatia oparta została na prostych i uniwersalnych założeniach, które jej twórca Andrew Taylor Still przedstawił w sposób następujący:
- Ciało człowieka jest jednością. Zaburzenie w jednym z układów ludzkiego ciała zawsze wpływa na pozostałe, a fakt ten uwzględnia się na etapie badania oraz prowadzenia terapii. Człowiek jest systemem naczyń połączonych.
- Struktura wpływa na funkcję, a funkcja wpływa na strukturę. Każda zmiana strukturalna narządu (długość mięśnia, kształt powierzchni stawowej, napięcie narządu) pociąga za sobą zmianę w funkcjonowaniu określonego układu. Przykładem tego jest utrata ruchomości stawu skokowego, która z czasem może prowokować nawracającą rwę kulszową.
- Organizm posiada zdolność autoregulacji. Rola osteopaty bardzo często sprowadza się tylko do umożliwienia organizmowi rozpoczęcia procesów autoleczenia, poprzez eliminację barier, np. napięciowych.
- Ukrwienie jest najważniejszym elementem zachowania zdrowia. Każdy organ zaopatrzony w odpowiedni dopływ krwi tętniczej i jednocześnie prawidłowy odpływ krwi żylnej, ma możliwość przeciwstawiania się przeciążeniom, infekcjom, a dzięki temu zdolność do szybkiej autoregulacji. Zadaniem osteopaty jest odnaleźć region z zaburzonym ukrwieniem i poddać go terapii.