tel: 881-202-827
gabinetosteopatii@op.pl

Zespół mięśnia gruszkowatego

Mięsień gruszkowaty 

 

Zespół bólowy mięśnia gruszkowatego to szereg objawów, których przyczyną jest nadmierne napięcie mięśnia położonego w głębokiej warstwie pośladka.  

Dysfunkcje i bóle mięśnia gruszkowatego ściśle powiązane są z pełnioną przez niego funkcją oraz jego anatomicznym położeniem. Ból tego mięśnia wynika z jego patologicznego napięcia.Mięsień gruszkowaty

 

Objawy zespołu mięśnia gruszkowatego

 

 • piekący lub kłujący ból pośladka
 • ograniczenie ruchomości kręgosłupa lędźwiowego ( zwłaszcza pochylanie się)
 • ograniczenie ruchomości stawu biodrowego (zakładanie skarpet, wiązanie butów)
 • unoszenie wyprostowanej nogi

 

Ból mięśnia gruszkowatego - przyczyny nadmiernego napięcia

 

 • niestabilność stawu krzyżowo-biodrowego na tle urazowym
 • niestabilność stawu krzyżowo-biodrowego na tle zaburzeń hormonalnych
 • wrodzone lub nabyte dysfunkcje miednicy
 • ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych L5-S2
 • ucisk na gałęzie splotu krzyżowego
 • zaburzony wzorzec postawy
 • zaburzony wzorzec chodu 
 • anomalia anatomiczne (rzadkie)
 • dysfunkcje stopy ( np. ograniczenie przetaczania )  

 

Leczenie zespołu mięśnia gruszkowatego 

 

Skuteczne leczenie mięśnia gruszkowatego wymaga zrozumienia jego funkcji. Mięsień ten, poza funkcją rotowania kości udowej (zazwyczaj zewnetrznie) bierze udział w stabilizowaniu stawu krzyżowo-biodrowego. Z tego właśnie powodu często wynikają jego dolegliwości. 

Sposób leczenia mięśnia gruszkowatego zależny jest od pierwotnej przyczyny jego patologicznego napięcia. Samo rozluźnianie mięśnia przez jego masowanie czy opracowanie tzw. punktów spustowych zazwyczaj nie daje trwałych efektów. 

W przypadku zaburzeń w stawie krzyżowo-biodrowym ( najczęstsza przyczyna bólu mięśnia gruszkowatego) należy znormalizować połączenie kości krzyżowej z kością biodrową, wówczas mięsień gruszkowaty rozluźni się samoczynnie. Zaburzenia te mogą obejmować zablokowania stawu lub jego niestabilność. Leczenie zablokowanego stawu krzyżowo-biodrowego wymaga rozpoznania rodzaju zablokowania i wykonanie odpowiedniej repozycji kośći.

Przy dużych niestabilnościach stawu krzyżowo-biodrowego niezbędne jest zaopatrzenie w pas krzyżowo-biodrowy Serola, po wcześniejszym "ustawieniu" kości tworzących staw.

 

Inną ważną przyczyną bólu w pośladku jest podrażnienie korzeni nerwów rdzeniowych odpowiedzialnych za unerwienie tych mięśni. Zazwyczaj takie podrażnienie rozwija się na tle dyskopatii odcinka lędźwiowego lub zawężenia otworów międzykregowych, którymi nerwy wychodzą z rdzenia kregowego. W tym przypadku leczenie powinno być ukierunkowane na odbarczanie nerwów rdzeniowych technikami mobilizacji, trakcji lub manipulacji stawowych.

 

SKUTECZNE LECZENIE BÓLU MIĘŚNIA GRUSZKOWATEGO WYMAGA ROZPOZNANIA PIERWOTNEJ PRZYCZYNY JEGO NAPIĘCIA.

 

W tym celu należy przeprowadzić testy funkcjonalne ujawniające miejsce ograniczonej lub zwiększonej ruchomości. Dokładna analiza ruchu w stawach nóg, miednicy i kręgosłupa lędźwiowego zazwyczaj wystarcza, żeby postawić celną diagnozę. W przypadku bólu na tle dyskopatycznym RTG i rezonans magnetyczny mogą być bardzo pomocne. Przy problemach ze stawami krzyżowo-biodrowymi testy funkcjonalne dostarczają znacznie więcej informacji.

Przyczyna bólu nie zawsze leży w miejscu, które boli i dlatego permanentne rozluźnianie mięśnia gruszkowatego zazwyczaj nie wystarcza.

 

Mięsień gruszkowaty a rwa kulszowa

 

Nerw kulszowy wydostaje się z miednicy przez otwór poniżej mięśnia gruszkowatego. Wzmożone napięcie mięśnia doprowadzać może do ucisku tego nerwu dając bóle schodzące aż do stopy. Występują również warianty anatomicze, w których nerw kulszowy "przebija się " przez mięsień gruszkowaty. W takich przypadkach, już niewielkie wzmożenie tonusu mięśniowego prowokuje objawy rwy kulszowej.

 

Zespół bólowy mięśnia gruszkowatego - czas trwania dolegliwości

 

Czas leczenia bólu mięśnia gruszkowatego uzależniony jest od przyczyny jego podrażnienia.

Najkrócej trwa ból pośladka wynikający z zablokowania w stawie krzyżowo-biodrowym. Po wykonaniu repozyjcji kośći w stawie, ból powinien zniknąć w ciągu 12-24 godzin. 

Przy dużych niestabilnościach stawów miednicy (krzyżowo-biodrowych) ból można znacząco wyciszyć po założeniu pasa Serola, lecz Pacjent powinien stosować to zaopatrzenie przez co najmniej 4 tygodnie.

Więcej czasu zazwyczaj trzeba poświęcić na leczenie mięśnia gruszkowatego, gdy przyczyna jest inna niż dysfunkcja w stawie krzyżowo-biodrowym. Wóczas terapia może trwać kilka tygodni.

 

 

 

 

AutorSzymon Miazga - osteopata w Rehios  ul. Rakowiecka 32A  Warszawa

Zdjęcie wykorzystane w artykule pochodzi z " Prometeusz - Atlas anatomii człowieka" Wydawnictwo MedPharm Polska

 

 

 

 

Typ usługi: 
Share this