tel: 881-202-827
gabinetosteopatii@op.pl

Osteopata Warszawa

 

Osteopata

Witam serdecznie na stronie gabinetu osteopatii. Nazywam się Szymon Miazga. Jestem rehabilitantem i osteopatą.

W codziennej pracy wykorzystuję wiedzę medyczną z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki człowieka. Oceniam wpływ czynników fizycznych (budowa ciała, dysfunkcje ruchowe) i psychicznych ( wzmożony, przewlekły stres) na powstanie dolegliwości.

Leczenie osteopatyczne znosi ból oraz umożliwia organizmowi rozpoczęcie procesów regeneracyjnych.

Osteopata

 

W Polsce osteopatą może zostać wyłącznie lekarz lub fizjoterapeuta, po ukończeniu podyplomowego, 5-letniego cyklu kształcenia z zakresu medycyny osteopatycznej zgodnie z wytycznymi Osteopathic European Academic Network. Wiarygodny osteopata to taki, który posiada certyfikat ukończenia pełnego cyklu kształcenia.

 

 

Jak leczy osteopata

osteopata

Wizyta rozpoczyna się od zebrania wywiadu i przeprowadzenia badania ortopedyczno-neurologicznego. Ocenie poddawana jest przede wszystim postawa ciała oraz napięcia mięśninowo-powięziowe. Kinezyterapeutyczne testy ruchowe pozwalają odnaleźć pierwotną przyczynę zaburzenia. Leczenie ma charakter manualny. Terapeuta wykonuje mobilizacje stawowe, relaksację powięzi, a w przypadku stwierdzenia zablokowania stawowego dokonuje jego uwolnienia poprzez tzw. manipulację stawową.

 

 

Podstawą skutecznego leczenia jest właściwe rozpoznanie

Osteopata często wspomaga się wynikami diagnostyki obrazowej ( RTG, USG, MRI ), lecz przede wszystkim koncentruje się na funkcjonalnej ocenie pacjenta. Wykorzystuje do tego testy kliniczne oraz palpacyjną ocenę napięć poszczegółnych tkanek. Analiza uzyskanych wyników pozwala wskazać pierwotną przyczynę zaburzenia i rozpocząć celowaną terapię. 

        Kompleksowe badanie ruchowe pacjenta jest czynnością podstawową. Pozwala ono dostrzec rzeczywisty problem chorego. Diagnozowanie pacjenta tylko poprzez analizę rezonansu magnetycznego lub zdjęcia rentgenowskiego niesie ze sobą ryzyko tego, że będziemy "leczyć zdjęcie, a nie pacjenta". Rzecz w tym, że widoczna na obrazie MRI lub RTG przepuklina czy skolioza, nie musi być bezpośrednią przyczyna dolegliwości bólowych. Precyzyjna diagnoza różnicowa pozwala dobrać właściwe metody leczenia.

 

Co leczy osteopata

 1. Ostry lub przewlekły zespół bólowy kręgosłupa
 2. Bóle stawówi mięśni ( łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zmiany zwyrodnieniowe stawów)
 3. Funkcjonalne schorzenia układu pokarmowego ( przewlekłe zaparcia, wzmożone psychogenne napięcie układu gastrycznego)
 4. Funkcjonalne schorzenia układu oddechowego
 5. Bóle i zawroty głowy, bóle migrenowe
 6. Schorzenia kobiece ( bolesne miesiączki, zaburzenia ginekologiczne, zaburzenia związane z cięciem cesarskim, obrzęki po mastektomii)
 7. Stany pourazowe, powypadkowe i pooperacyjne ( przyspieszenie procesu rekonwalescencji, terapia blizn, terapia przeciwobrzekowa)

 

Pacjenci, którzy zgłaszają się do osteopaty, często funkcjonują w stanie nawarstwiania się zaburzeń pochodzących z różnych układów. Organizm takiej osoby, często nie radzi sobie nawet z drobnymi obciążeniami ( np. nawracające infekcje).

Osteopata pomaga krok po kroku przerwać błędne koło wzajemnie napędzających się problemów zdrowotnych.

 

Jak bada osteopata

osteopata warszawa

Wnikliwe badanie palpacyjne bolesnych miejsc na ciele dostarcza informacji o zaburzeniach funkcjonalnych (np. ograniczenie ruchomości kręgów) i  zmianach strukturalnych tkanki (np. nadmiernie spięte mięśnie, obrzęki). Wiele funkcjonalnych zaburzeń narządów wewnetrznych przejawia się określonymi zmianami na skórze. Terapeuta znający miejsca tzw. "rzutowania" zaburzeń narządów wewnetrznych, jest w stanie odnaleźć dysfunkcyjny organ poprzez odpowiednią palpację skóry. Zakres wykorzystywanych metod jest bardzo szeroki, lecz zawsze jest to działanie manualne, co oznacza, że terapeuta używa swoich rąk, by w specyficzny sposób odziaływać na zmienione chorobowo miejsca w organizmie.

 

Ile potrzeba wizyt u osteopaty

Czas potrzebny do wyleczenia zależny jest od takich czynników jak:

 • okres trwania schorzenia
 • ciężkości schorzenia
 • współistniejące zaburzenia
 • wiek pacjenta
 • ogólny stan psycho-fizyczny pacjenta
 • przestrzeganie zaleceń w życiu codziennym

 

Czasem 2-3 wizyty wystarczają by znacząco wyciszyć lub wyeliminować dolegliwości. W przewlekłych i bardziej złożonych problemach takich wizyt musi być znacznie więcej.

 

 

Sprawdź jak przygotować sie do pierwszej wizyty

 

 

 

 

AutorSzymon Miazga - osteopata w gabinecie REHIOS w Warszawie

 

Typ usługi: 
Share this