tel: 881-202-827
gabinetosteopatii@op.pl

Kręgosłup podczas porodu i karmienia piersią

Kręgosłup w ciąży

 

Kręgosłup jest główna częścią narządu ruchu i podporą dla mięśni pełni rolę statywu. Chroni także rdzeń kregowy. Dzielimy go na 5 odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i guziczny. 

To co dzieje się z naszym ciałem w ciąży wpływa na nasze samopoczucie, a wytwarzenie hormonów podczas akcji porodowej wpływa na nasz kręgosłup. Kluczową rolę w karmieniu piersią pełnią hormony: 

  • prolaktyna, która wpływa na ilość wytwarzanego mleka
  • oksytocyna, która powoduje że wypływa z piersi.

Bez współdziałania tych dwóch hormonów nie nakarmimy dziecka. 90% sukcesów lub porażek polega na wytwarzaniu lub braku tych hormonów. Jeżeli dziecko dobrze chwyta pierś i dobrze się przy niej czuje to skutecznie ssie co powoduje wyzwolanie się prolaktyny. Wytwarzana jest odpowiednia ilość mleka, dziecko jest najedzone a mama spokojna. 

 

Pozycja do karmienia piersią 

 

Pozycja mamy też jest bardzo ważna podczas karmienia piersią. Pozycja ta powinna być wygodna, komfortowa dla mamy i dziecka. Kiedy jesteśmy zrelaksowane, a mięśnie pęcherzyków są rozluźnione to powoduje skurcz i wypływ mleka z piersi. Pamiętajcie to ma być przyjemność a nie męka!

Sposób przykładania dziecka i ułożenia ma bardzo duży wpływ na ilość pokarmu. Obecnie mamy możliwość wykorzystania poduszek dla przyszłych mam jak i mam już karmiących. Ich ergonomiczny kształt pozwala przyjąć najwygodniejszą pozycję podczas snu czy karmienia piersią. 

Kręgosłup po ciąży jest nadwyrężony, miednica jest w innej pozycji, a odcinek lędźwiowy zmienia swój kształt. Oprócz ciąży, jesteśmy po porodzie, który może być cieżkim doświadczeniem. 

Pod koniec ciąży, na skutek działania relaksyny, rozluźnione zostają stawy kręgosłupa, stawy krzyżowo-biodrowe i spojenie łonowe. To rozluźnienie skutkuje łatwiejszym porodem. 

 

Ból kregosłupa w trakcie porodu 

 

Większość kobiet rodzi w pozycji leżącej.

Jest to pozycja ułatwiająca personelowi kontrolowanie porodu i stanu przyszłej mamy. Sama pozycja leżąca nie jest fizjologiczna dla kręgosłupa podczas porodu. Kość krzyżowa ma zdolność odchylania się, co poprawia schodzenie główki do kanału rodnego. W pozycji leżącej na plecach ból kości krzyżowej jest większy ponieważ zaburzamy jej ruchomość i nie ma ona możliwości odchylania się. 

 

 

Fizjologiczna pozycja do porodu

Fizjologiczną pozycją do porodu jest pozycja kuczna. W tej pozycji kręgosłup nie jest poddawany tak dużym przeciążeniom, a lordoza odcinka ledźwiowego nie jest powiększana.

 

Masaż w trakcie porodu

Łagodny masaż podczas porodu, rozluźni mięśnie kręgosłupa i złagodzi dolegliwości bólowe przyszłej mamy. 

Nasza terapeutka pomoże Tobie pokonać dolegliwości bólowe w czasie ciąży. Jeżeli będziesz chciała, może  tobie towarzyszyć podczas porodu. Pomoże zminimalizować ból porodowy, zadba o twój kręgosłup i relaks podczas wysiłku, wykona masaż przeciwbólowy podczas porodu, a także pomoże prawidłowo oddychać.  

Pokaże jak dobrać odpowiednią pozycję do karmienia, czy jak podnosić bezpiecznie maluszka.

Każda kobieta po porodzie powinna przejść osteopatyczne badanie miednicy. Wynika to z faktu, że rozluźniony aparat więzadłowy miednicy może stać się przyczyną utrwalonej asymetrii miednicy. W perspektywie kilku miesięcy lub lat asymetria miednicy staje się przyczyną poważnych  dolegliwości, nie tylko w obrębie miednicy, ale także szyii, głowy, nóg.

 

 

 

 

 

Typ usługi: 
Share this