tel: 881-202-827
gabinetosteopatii@op.pl

Kręgozmyk - leczenie

 

Jeśli przeraziła Cię diagnoza "kręgozmyk" to pamiętaj, że to nie musi być powód do paniki. Można pomóc sobie samemu i to w bardzo dużym stopniu. Na poczatku potrzebne będą Ci wskazówki do tego, by ćwiczeniami  nie pogorszyć swojej sytuacji.

 

USTABILIZOWANY MIĘŚNIOWO KRĘGOZMYK NIE MUSI DAWAĆ OBJAWÓW BÓLOWYCH. 

 
W Gabinecie osteopatii i rehabilitacji nauczysz się jak bezpiecznie wykonywać ćwiczenia oraz dowiesz się jakich ruchów i czynności wystrzegać sie w życiu codziennym.

 

Czym jest kręgozmyk (spondylolisteza)

 

 Jest to sytuacja patologiczna, dotycząca najczęściej dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego. Polega na przemieszczeniu się względem siebie dwóch sąsiadujących kręgów. Kręg położony wyżej (wraz z całym kręgosłupem) ześlizguje się po kręgu leżącym niżej. Najczęściej wystepuje kręgozmyk IV kręgu lędźwiowego względem kręgu V. Wyróznia się:

 • kręgozmyk prawdziwy (może być wrodzony lub nabyty)
 • kręgozmyk rzekomy (powstaje na skutek zmian zwyrodnieniowych wyrostków stawowych kręgów)

Ponadto może być:

 • kręgozmyk stabilny - kręgi są przesunięte względem siebie, lecz stopień ześlizgu nie wykazuje progresji. Często nie wystepują dolegliwości bólowe lub są niewielkie.
 • kręgozmyk niestabilny - stopień ześlizgu pogłębia się, zazwyczaj występują dolegliwości bólowe oraz charakterystyczne objawy neurologiczne. Choroba ma charakter postepujący.

 

Kręgozmyk - objawy:

 

 1. Ból przewlekły lub ostry w zalezności od stopnia niestabilności
 2. Zaburzenia czucia, dretwienie, mrowienie w obrębie nóg
 3. Osłabienie mięśni kończyn dolnych
 4. Zaburzenia funkcji zwieraczy pęcherza moczowego i odbytu
 5. Przykurcze mięśni ( m.in. mięsień lędźwiowy większy)
 6. Osłabienie odruchów neurologicznych

 

Leczenie kręgozmyku:

 

W pierwszej kolejności istotne jest rozpoznanie, czy jest to kręgozmyk stabilny, czy też niestabilny. W tym celu nalezy wykonać czynnościowe RTG. Gdy zachodzi potrzeba określenia stopnia ucisku nerwów rdzeniowych niezbędne jest wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej.

W stanach ostrych zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych i rozluźniających napięte mięśnie, unikanie przeciążeń. Czasami niezbędne jest zastosowanie zewnętrznego stablizatora kręgosłupa lęźwiowego w postaci ortezy, pasa stabilizującego. Bardzo pomocna jest również na tym etapie ostrożna i delikatna terapia manualna. Terapia ta, zazwyczaj, w istotnym stopniu pozwala zmniejszyc ból ostry i przyspieszyć rozpoczęcie rehabilitacji.

 

Rehabilitacja w przypadku kręgozmyku celowana jest na:

 

 1. Ćwiczenia wzmacniające naturalny gorset mięśniowy kręgosłupa.
 2. Przywrócenie równowagi napięć mięśniowo-więzadłowych.
 3. Przywrócenie slizgów powięzi piersiowo-lędźwiowej.
 4. Terapię punktów maksymalnie bolesnych.
 5. Naukę postępowania w życiu codziennym.

 

 

Ćwiczenia na kręgozmyk powinny być wyuczone pod okiem doświadczonego terapeuty.
 
 
Wbrew pozorom, bardzo łatwo można sobie zaszkodzić nawet "dobrymi" ćwiczeniami, jeśli nie będą one wykonywane z odpowiednią precyzją, z koordynacją oddechu.
Ćwiczenia na kręgozmyk wymagają aktywacji mięśni głębokich brzucha i dna miednicy. Właściwa ich aktywacja jest początkowo trudna, ale z czasem przynosi pożądane efekty.

 

Pamietaj! Ćwiczenia nie mogą prowokować bólu! Zwłaszcza ćwiczenia przy kręgozmyku!


Sprawdż jak przygotować się do pierwszej wizyty

Typ usługi: 
Share this