tel: 881-202-827
gabinetosteopatii@op.pl

Kolano skoczka - leczenie

Ból kolana przy wchodzeniu po schodach

 

Przyczyną tego zazwyczaj są zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe w stawie kolanowym. A co jeśli dotyczy ten problem osób młodych? Tak zazwyczaj objawia się zapalenie więzadła właściwego rzepki. Choć bardzo często problem ten diagnozuje się wśród sportowców, to w rzeczywistości dotyczyć on może również osób nie związanych ze sportem zawodowym, a czasem osób mało aktywnych. Wynika to z faktu, że przeciążenie więzadła właściwego rzepki może pojawić się na tle mocno zaburzonej biomechaniki stawu kolanowego. W takiej sytuacji nawet codzienne chodzenie, wchodzenie po schodach wystarczy by pojawiły sie dolegliwości.

Zapalenie więzadła właściwego rzepki często rozwija się na tle sumujących się mikro urazów.

Zapalenie ścięgna rzepki

 

Więzadło właściwe rzepki

 

Jest zbudowane z włóknistej tkanki łącznej. Łączy ono rzepkę z kością piszczelową i odpowiedzialne jest za przenoszenie sił z mięśnia czworogłowego uda na kość piszczelową. Zwłaszcza w fazie wyskoków poddawane jest znaczącym obciążeniom. Jednakże,  więzadło to działą nie tylko w fazie wyprostu ( napięcie koncentryczne mięśnia czworogłowego) ale także w fazie zgięcia (praca ekscentryczna, hamowanie zgięcia). 

 

Przyczyny zapalenia więzadła rzepki

 

Główne czynniki doprowadzające do uszkodzenia więzadła właściwego rzepki to:

  • nadmierna aktywność mięśnia czworogłowego (bardzo intensywne treningi)
  • zaburzenia równowagi mięśniowej w obrebie stawu kolanowego
  • zaburzenia osiowości kończyny dolnej
  • niestabilność i przemieszczenia rzepki
  • słabość tkanki łącznej (leczenie sterydowe, zaburzenia syntezy kolagenu)

Każdy z tych czynników doprowadzić może do częściowego lub całkowitego zerwania więzadła rzepki.W przypadku całkowitego zerwania niezbędna jest szybka  interwencja chirurgiczna.

 

Leczenie kolana skoczka

 

Jeśli zapalenie rzepki ma charakter przeciążenia lub niewielkich naderwań, wówczas bardzo dobre efekty przynosi odpowiednio prowadzona rehabilitacja. Najlepsze wyniki osiaga się łącząc zabiegi terapii osteopatycznej ( mobilizacje stawowe, terapia powięziowa, techniki energii mięśniowej), masażu poprzecznego oraz terpaii Piezoelektryczną Falą Uderzeniową.

Kolano skoczka

Terapia osteopatyczna ma za zadanie poprawić biomechanikę stawu kolanowego lub całej taśmy mięśniowo-powięziowej kończyny dolnej.

Masaż poprzeczny stymuluje włókna kolagenowe do prawidłowego ułożenia (równoległego), co poprawia wytrzymałość tego więzadła na obciążenia.

Piezoelektryczna Fala Uderzeniowa ma ogromne znaczenie dla regeneracji więzadła, gdyż w bardzo wyraźnie pooprawia ukrwienie struktury samego więzadła. Bez dobrego ukrwienia regeneracja wogóle nie zachodzi, a przy słabym ukrwieniu nowo powstała tkanka jest zbyt słaba. Skutkuje to kolejnymi urazami, dalej osłabiającymi tkankę.

Tylko Piezoelektryczna (Skupiona) Fala Uderzeniowa pozwala skutecznie  przekrwić strukturę więzadła właściwego rzepki.

Więzadło to jest z natury słabo ukrwione,  dlatego tak ważne jest przy uszkodzeniach przeciążeniowych wprowadzenie terapii Piezoelektryczną Falą Uderzeniową.

 

Typ usługi: 
Share this