tel: 881-202-827
gabinetosteopatii@op.pl

Entezopatia - leczenie

Entezopatia

Jest to patologicznie zmieniona struktura ścięgna w miejscu jego przyczepu do kości lub części chrzęstnych. W zależności od umiejscowienia mówimy o entezopatii okołokrętarzowej (przyczep ścięgien mięśni miedniczo-krętarzowych), entezopatii Achillesa, entezopatii mięśnia prostego uda itp. 

W ścięgnie objetym procesem chorobowym zazwyczaj pojawia się stan zapalny i towarzyszący temu ból. Poza tym, tkanka ścięgnista w miejscu objetym entezopatią jest tkanką o zmienionej strukturze. Komórki odpowiedzialne za odporność na przyjmowanie obciążeń są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia. W  wyniku tego, w przelekłych zmianach entezopatycznych dochodzi do zerwania mięśnia w miejscu jego przyczepu.

 

Entezopatia - przyczyny

Są to przede wszystkim przeciążenia. Mogą one mieć charakter dynamiczny - brdzo duże napięcia w krótkim czasie, doprowadzające znacznych urazów, naderwań lub statyczny - niewielkie siły doprowadzające do sumujących się mikrourazów.

Inną przyczyną może być ogólna słabość tkanki łącznej związana z zaburzeniem metabolicznym powodującym słabość włókien kolagenowych.

 

Entezopatia - leczenie

Skuteczne leczenie, poza odciążeniem dysfunkcyjnego ścięgna, wymaga poprawy mikrokrążenia w okolicy przyczepu ścięgna. Jest to niezbędny warunek do rozpoczęcia procesu regeneracji. 

Różne ścięgna położone są na różnej głębokości. Poprawa ukrwienia wymaga wzbudzenia mikrokrążenia na ściśle określonej głebokości, bez nadmiernego przeciążania tkanek połozonych płycej lub w najbliższej okolicy.

Najskuteczniejsze efekty leczenia entezopatii pochodzenia przeciążeniowego osiąga się stosując Skupioną Falę Uderzeniową. Tylko ten rodzaj fali pozwala aplikować energię infradźwięków na ściśle określoną głębokość, wzbudzając mikrowibracje, które wymuszają wzmożenie krążenia w zmienionym chorobowo miejscu.

 

  

Typ usługi: 
Share this