tel: 881-202-827
gabinetosteopatii@op.pl

Ból pośladka - leczenie

Ból w pośladku 

Najczęściej związany jest z nadmiernym napięciem mięśni miedniczo-krętarzowych, czyli w uproszczeniu mięśni łączących kość krzyżową z kością udową ( krętarz kości udowej). Nadmierne napięcie, zazwyczaj stwierdza się w mięśniu pośladkowym średnim oraz tzw. mięśniu gruszkowatym. Z tego powodu bolesność pośladka bywa określana jako " zespół mięśnia gruszkowatego". 

 

Ból pośladka - przyczyny

  • dyskopatyczne - podrażnienie nerwu rdzeniowego unerwiającego pośladek
  • zaburzenie równowago mięśniowo-powięziowej ( dysbalans mięśniowy)
  • pourazowe zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego 
  • zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego na skutek nadmiernej ruchomości w tym stawie
  • hipernapięcie mięśni miedniczo-krętarzowych na skutek rozerwania więzadeł stawu krzyżowo-biodrowego ( u kobiet dochodzi czasem do tego w czasie rodzenia)
  • poporodowa hipermobilność miednicy
  • hipermobilność stawów krzyżowo-biodrowych w związku z zaburzeniami hormonalnymi

 

Jak leczyć ból w pośladku

Jeżeli ból utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni, należy przeprowadzić dokładne badanie funkcjonalne. Pozwoli ono rozróżnić czy jest to problem pochodzenia dyskopatycznego, mięśniowo-powięziowego czy jak zazwyczaj ma to miejsce ból związany z niestabilnym lub zablokowanym stawem krzyżowo-biodrowym.

Jeżeli ból występuje w pośladku, bez promieniowania wzdłuż nogi oraz wykluczy sie problem dyskopatyczny, to w większości przypadków problem tkwi w miednicy. Zazwyczaj jest to zaburzenie polegające na "przestawieniu" się kości biodrowej względem kości krzyżowej.

W zależności od kierunku przesunięcia się kości zględem siebie, stosuje się różne techniki przywracające prawidłowe ustawienie. Są to techniki manualne, wykonywane rękoma osteopaty. Ich skuteczność jest zazwyczaj bardzo wysoka, gdyż prawidłowe ustawienie stawu krzyżowo-biodrowego powoduje automatyczne rozluźnienie mięśni pośladka. 

 

Jak chronić się przed nawracającymi bólami pośladka

Po wykonaniu korekcji w stawie krzyżowo-biodrowym należy ocenić ewentualną niestabilność. Jeśli taka wystepuje należy zaopatrzyc pacjenta w pas krzyżowo-biodrowy oraz nauczyć ćwiczeń poprawiających stabilność stawu . Pozwala to wyeliminować nawroty dolegliwości.

 

Diagnostyką oraz leczeniem bólu pośladka na tle zaburzeń w układzie ruchu zajmuje się osteopata.

 

 

Typ usługi: 
Share this