tel: 881-202-827
gabinetosteopatii@op.pl

Na blogu znajdziesz informacje w jaki sposób Osteopatia pomaga w leczeniu różnego rodzaju bólu. Dowiesz się jak szerokie są możliwości medycyny osteopatycznej.

Terapia Skupioną Falą Uderzeniową

ndz., 12/31/2017 - 19:11
W gabinecie REHIOS terapia Skupioną Falą Uderzeniową odbywa się przy użyciu najnowszej generacji urządzenia z piezoelektrycznym generatorem 
impulsów  terapeutycznych. Tego rodzaju generator jest obecnie najskuteczniejszym urządzeniem do terapii Falą Uderzeniową.Skupiona Fala Uderzeniowa - Mokotów

 

Generator piezoelektryczny pozwala na bardzo precyzyjne oddziaływanie i skrócenie ilości 
zabiegów do 5.
Przerwa pomiędzy kolejnymi zabiegami powinna wynosić co najmniej 3 dni, lecz nie więcej niż 7 dni. 
 
Badania porównujące falę uderzeniową skupioną i rozproszoną, wykazały co najmniej kilkukrotnie większą skuteczność terapeutyczną fali skupionej (zogniskowanej).

 

 

Fala uderzeniowa - rodzaje:

 

Skuteczność działania fali w ogromnej mierze zależy od rodzaju zastosowanego generatora ( fala skupiona lub rozproszona).

 

 • Rozproszona ( radialna) - z ang. RSWT radial schock wave therapy;  Rozproszona fala uderzeniowa obejmuje swoim działaniem dość szeroki zakres powierzchni ciała. Gębokość jej oddziaływania jest ograniczona, co wynika z rodzaju bodźca uderzeniowego zastosowanego w głowicy aparatu. Źródłem tego bodźca jest "pocisk"  wprawiany w ruch przez generator elektromagnetyczny lub pneumatyczny. Cechą charakterystyczną tego rodzaju fali jest mniejsza wartość energii terapeutycznej oraz ograniczona głębokość wnikania impulsu uderzeniowego - im głębiej tym więcej energii ulega rozproszeniu.
 • Skupiona ( zogniskowana) - z ang. FSWT focused schock wave therapy;  Urządzenia wytwarzające skupioną falę uderzeniową pozwalają na uzyskanie większej mocy terapeutycznej. Głebokość wnikania impulsu może być precyzyjnie dostosowana do potrzeb terapii, gdyż aplikowana energia przekazywana jest w sposób zogniskowany.                                                                                   

  W większości przypadków ten rodzaj fali jest najskuteczniejszy. Generatorem impulsów w RSWT jest zazwyczaj głowica posiadająca wbudowany kryształ. Wykorzystuje się zjawisko piezoelektryczne, co pozwala uzyskać wysoką moc i precyzję odziaływania. Zabiegi Skupioną Fala Uderzeniową sa droższe, gdyż produkcja urzadzeń z generatorem piezoelektrycznym jest znacznie kosztowniejsza. Skuteczność Skupionej Fali uderzeniowej jest jednakże tak wysoka, że pozwala uzyskać efekt leczniczy w stosunkowo krótkim czasie w porównaniu do Rozproszonej Fali Uderzeniowej.

 

Skupiona Fala Uderzeniowa - działanie

 

Skuteczność działania skupionej fali uderzeniowej wynika z wprowadzenia w leczonej tkance specyficznych mikrowibracji na ścisle określonej głębokości.

Wibracje te powodują:

 • poprawę mikrokrążenia
 • pobudzenie proliferacji kolagenu
 • rozpoczęcie procesów gojenia uszkodzonej tkanki
 • efekt przeciwbólowy
 • rozbicie struktury tkanki przy zastosowaniu odpowiednio wysokiej dawki energii ( rozbijanie ostrogi pietowej)

 

Wskazania do terapii Skupioną Falą Uderzeniową:

 

 

Przeciwwskazania do terapii Skupioną Falą Uderzeniową

 

 • ostre stany zapalne
 • rozrusznik serca 
 • ciąża
 • choroba nowotworowa w miejscu aplikacji
 • przyjmowane leki obniżające krzepliwość krwi

 

W terapii falą uderzeniową istnieje dość istotne niedopowiedzenie. Większość lekarzy niestety nie ma świadomości, że istnieją dwa rodzaje fali uderzeniowej. Nie zdają sobie sprawy, że oddziaływanie fali skupionej i rozproszonej jest diametralnie różne.

Pacjent otrzymujący skierowanie na Falę Uderzeniową nie wie, że skuteczność zabiegu wynika z rodzaju zastosowanej fali.

Kategorie: 
Share this