tel: 881-202-827
gabinetosteopatii@op.pl

Na blogu znajdziesz informacje w jaki sposób Osteopatia pomaga w leczeniu różnego rodzaju bólu. Dowiesz się jak szerokie są możliwości medycyny osteopatycznej.

Przyspiesz regenerację ścięgien i więzadeł

ndz., 04/15/2018 - 21:23
Fala Uderzeniowa Mokotów

Piezoelektryczna Fala Uderzeniowa (PFU) - najskuteczniejsza terapia urazów ścięgnisto-więzadłowych

Skupiona Fala Uderzeniowa PFU to zabieg z zakresu medycyny fizykalnej oparty na zjawisku piezoelektryczności. Urzadzenie posiada głowicę z kryształami, które generują zmiany gęstości ośrodka (tkanki) poddawanego leczeniu. Piezoelektryczna Fala Uderzeniowa pozwala skupić energię w sposób bardzo precyzyjny na ściśle okreslonej głebokości. Jest to bardzo istotne w przypadku dużych lub głeboko położonych ścięgien. Energia Skupionej (piezoelektrycznej) Fali Uderzeniowej prowokuje stan zapalny (pobudzenie namnażania kolagenu) oraz wprowadza przekrwienie (dostarczanie substancji budulcowych).

Na rynku medycznym funkcjonują dwa rodzaje urządzeń określanych mianem fali uderzeniowej, tj. Fala Piezoelektryczna (Skupiona)  i Fala Rozproszona. Fala Rozproszona pozwala osiągnąć pewne efekty lecznicze tylko w tkankach płytko położonych. Energia tego urządzenia ulega rozproszeniu w miejscu uderzania trzpienia o tkankę i wraz z głebokością znacząco spada. Fala rozproszona jest wielokrotnie mniej skuteczna.

Piezoelektryczna Fala Uderzeniowa działa znacznie skuteczniej. Najwyższa dawka energii może być fokusowana na dowolnej głebokości, w zależności od tego jak głeboko znajduje się uszkodzenie struktury ścięgna czy więzadła. Dodatkowo energię leczenia można bardzo pracyzyjnie dawkować co do wartości, głębokości wnikania oraz miejsca uszkodzenia (dokładność na poziomie ok. 1 milimetra).

 

Kiedy warto stosować Piezoelektryczną Falę Uderzeniową

 

Skupiona Fala Uderzeniowa

Lista dolegliwości jest długa. Wynika to z tego, że w zależności od wartości zastosowanej energii, uzyskuje sie efekt przekrwienny  ( w naderwaniach ściegien i więzadeł) lub destrukcyjny ( w przewlekłych kontuzjach przebiegających ze  zwapnieniem ścięgien). 

Działanie przekrwienne jest szczególnie wysoko oceniane przez sportowców, narażonych na sumujące się mikrourazy ścięgien, więzadeł i okostnej w miejscu ich przyczepu. Regularnie powtarzający sie wysiłek fizyczny jest ogromnym wyzwaniem dla struktur słabo ukrwionych. Skupiona Fala Uderzeniowa wprowadza mikrodrgania głęboko i precyzyjnie penetrujące słabo ukrwione tkanki.  Jest szczególnie powszechna wśród osób trenujących triathlon, crossfit czy sporty siłowe.

 

Dlaczego ścięgna i więzadła trudno się regenerują

Podstawą skutecznej regeneracji tkanki jest namnażanie się tkanki łącznej. Żeby do tego doszło, niezbędne jest spełnienie dwóch czynników:

  1. Pojawienie się stanu zapalnego
  2. Zapewnienie odpowiedniego ukrwienia gojącej się strukturze

Stan zapalny to szereg reakcji chemicznych doprowadzających do proliferacji (namnażania) kolagenu, będącego jednym z najważniejszych związków budulcowych ściegien i więzadeł. Bez stanu zapalnego NIE MA REGENERACJI. Po silnym urazie tkanki łącznej dochodzi do tzw. ostrego stanu zapalnego. We miejscu uszkodzenia, wraz z krwią, pojawiają się czynniki stanu zapalnego rozpoczynające procesy gojenia. Ostry stan zapalny trwa ok. tygodnia. Uwaga: Stosowanie mrożących okładów zaraz po urazie powoduje zmniejszenie bólu, ale również ogranicza wielkość stanu zapalnego, co może niekorzystnie wpłynąć na regenerację uszkodzonej struktury. Mniejszy stan zapalny = mniej kolagenu.

Podobnie dzieje się  w przypadku powtarzających się mikrourazów, przebiegających bez ostrego stanu zapalnego. Regenerowanie naderwanego ścięgna czy więzadła jest utrudnione, gdyż nie ma ostrego stanu zapalnego ( brak silnego czynnika pobudzającego). Dodatkowo, ścięgna oraz więzadła są z natury słabo ukrwione. Do sktecznej odbudowy uszkodzonej struktury niezbędne są składniki budulcowe. Dostarczane są one wraz z krwią, zatem ubogie ukrwienie=  ograniczona regeneracja.

 

Jak skutecznie przyspieszyć leczenie ścięgien i więzadeł

 

Najważniejsze - wzbudzić odpowiedni poziom stanu zapalnego i zapewnić bogate ukrwienie. Po każdym mocnym treningu dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego i odbudowy włókien mięśniowych. Mięśnie są bogato ukrwione i dlatego ich regeneracja jest zazwyczaj wystarczająca.  Ścięgna i więzadła są strukturami dość twardymi, słabo ukrwionymi i niejednokrotnie głęboko położonymi. Ich regeneracja wymaga zastosowania odpowiedniej dawki energii powodującej kontrolowany stan zapalny oraz powodującej przekrwienie. 

 

 

 

Autor: Szymon Miazga - osteopata w Gabinet osteopatii i rehabilitacji  REHIOS

 

 

 

 

Kategorie: 
Share this