tel: 881-202-827
gabinetosteopatii@op.pl

Na blogu znajdziesz informacje w jaki sposób Osteopatia pomaga w leczeniu różnego rodzaju bólu. Dowiesz się jak szerokie są możliwości medycyny osteopatycznej.

Osteopata Mokotów

sob., 12/15/2018 - 15:05

 Osteopata

Witam serdecznie na stronie gabinetu osteopatii. Nazywam się Szymon Miazga. Jestem rehabilitantem i osteopatą.

W artykule poniżej znajdziecie Państwo odpowiedzi na pytania:

 • kto to jest osteopata
 • jak leczy osteopata
 • kto powinien leczyć się u osteopaty
 • kiedy waro zgłosić sie do specjalist  zakresu tej właśnie dziedziny.

Osteopata jest terapeutą manualnym. Wykorzystuje wiedzę medyczną z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki człowieka. Ocenia wpływ czynników fizycznych i  psychicznych ( wzmożony, przewlekły stres) na powstanie dolegliwości.

Leczenie osteopatyczne znosi ból oraz umożliwia organizmowi rozpoczęcie procesów regeneracyjnych.

 

W Polsce osteopatą może zostać wyłącznie lekarz lub fizjoterapeuta, po ukończeniu podyplomowego, 5-letniego cyklu kształcenia z zakresu medycyny osteopatycznej zgodnie z wytycznymi Osteopathic European Academic Network. Wiarygodny osteopata to taki, który posiada certyfikat ukończenia pełnego cyklu kształcenia.

 

 

Jak leczy osteopataosteopata

 

 • zaczyna od wywiadu i dokładnego badania ortopedyczno-neurologicznego
 • ocenia postawę ciała oraz równowagę napięć mięśniowo-powięziowych
 • poszukuje pierwotnej przyczyny zaburzenia
 • osteopata pracuje dłońmi - jest to terapia manualna
 • główne zadanie - eliminacja bólu i poprawa funkcjonalności

 

Podstawą skutecznego leczenia jest właściwe rozpoznanie.

Osteopata często wspomaga się wynikami diagnostyki obrazowej ( RTG, USG, MRI ), lecz przede wszystkim koncentruje się na funkcjonalnej ocenie pacjenta. Wykorzystuje do tego testy kliniczne oraz palpacyjną ocenę napięć poszczegółnych tkanek. Analiza uzyskanych wyników pozwala wskazać pierwotną przyczynę zaburzenia i rozpocząć celowaną terapię. 

        Kompleksowe badanie pacjenta jest podstawową czynnością w gabinecie osteopaty. Pozwala ono dostrzec rzeczywisty problem chorego. Diagnozowanie pacjenta tylko poprzez analizę rezonansu magnetycznego lub zdjęcia rentgenowskiego niesie ze sobą ryzyko tego, że będziemy "leczyć zdjęcie, a nie pacjenta". Rzecz w tym, że widoczna na obrazie MRI lub RTG przepuklina czy skolioza, nie musi być bezpośrednią przyczyna dolegliwości bólowych. Precyzyjna diagnoza różnicowa - to właśnie główny cel jaki przed sobą stawia każdy dobry osteopata. 

 

 

Jeśli Twoje dolegliwości bólowe stale powracają, jeśli ich przyczyna jest wciąż nieznana, należy zgłosic się na konsultację do gabinetu osteopaty. Medycyna osteopatyczna kładzie ogromny nacisk na wnikliwe badanie organizmu jako całości.

Nie lekceważ problemu. Wcześnie rozpoczęte postępowanie medyczne przynosi szybkie i trwałe efekty, zwłaszcza gdy korzystasz z terapii u dobrego osteopaty.

 

Doświadczony osteopata pomoże:

 

 1. pozbyć się bólu 
 2. wyeliminować bariery będące przyczyną dolegliwości
 3. pobudzić naturalne mechanizmy samoleczenia, które posiada Twój organizm
 4. poprawić ukrwienie i odżywienie chorych tkanek
 5. wyzwolić autoregenerację Twojego organizmu

 

Co leczy osteopata

 

 1. Ostry lub przewlekły zespół bólowy kręgosłupa
 2. Bóle stawówi mięśni ( łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zmiany zwyrodnieniowe stawów)
 3. Funkcjonalne schorzenia układu pokarmowego ( przewlekłe zaparcia, wzmożone psychogenne napięcie układu gastrycznego)
 4. Funkcjonalne schorzenia układu oddechowego
 5. Bóle i zawroty głowy, bóle migrenowe
 6. Schorzenia kobiece ( bolesne miesiączki, zaburzenia ginekologiczne, zaburzenia związane z cięciem cesarskim, obrzęki po mastektomii)
 7. Stany pourazowe, powypadkowe i pooperacyjne ( przyspieszenie procesu rekonwalescencji, terapia blizn, terapia przeciwobrzekowa)

 

Pacjenci, którzy zgłaszają się do osteopaty, często funkcjonują w stanie nawarstwiania się zaburzeń pochodzących z różnych układów. Organizm takiej osoby, często nie radzi sobie nawet z drobnymi obciążeniami ( np. nawracające infekcje).

Osteopata pomaga krok po kroku przerwać błędne koło wzajemnie napędzających się problemów zdrowotnych.

 

Jak bada osteopata

 

osteopata warszawa

Wnikliwe badanie palpacyjne bolesnych miejsc na ciele dostarcza osteopacie informacji o zaburzeniach funkcjonalnych (np. ograniczenie ruchomości kręgów) i  zmianach strukturalnych tkanki (np. nadmiernie spięte mięśnie, obrzęki). Wiele funkcjonalnych zaburzeń narządów wewnetrznych przejawia się określonymi zmianami na skórze. Osteopata znający miejsca tzw. "rzutowania" zaburzeń narządów wewnetrznych, jest w stanie odnaleźć dysfunkcyjny organ poprzez odpowiednią palpację skóry. Dobrego osteopatę cechuje umiejetność rozróżniania tkanki zdrowej od przeciążonej bądź chorej. Zakres wykorzystywanych metod jest bardzo szeroki, lecz zawsze jest to działanie manualne, co oznacza, że terapeuta używa swoich rąk, by w specyficzny sposób odziaływać na zmienione chorobowo miejsca w organizmie.

 

Ile potrzeba wizyt u osteopaty

 

Czas potrzebny do wyleczenia zależny jest od takich czynników jak:

 • okres trwania schorzenia
 • ciężkości schorzenia
 • współistniejące zaburzenia
 • wiek pacjenta
 • ogólny stan psycho-fizyczny pacjenta
 • przestrzeganie zaleceń w życiu codziennym

 

Czasem 2-3 wizyty wystarczają by znacząco wyciszyć lub wyeliminować dolegliwości. W przewlekłych i bardziej złożonych problemach takich wizyt musi być znacznie więcej.

 

 

Sprawdź jak przygotować sie do pierwszej wizyty

 

 

 

 

AutorSzymon Miazga - osteopata w gabinecie REHIOS w Warszawie

 

Kategorie: 
Share this