tel: 881-202-827
gabinetosteopatii@op.pl

Na blogu znajdziesz informacje w jaki sposób Osteopatia pomaga w leczeniu różnego rodzaju bólu. Dowiesz się jak szerokie są możliwości medycyny osteopatycznej.

Metody leczenia stosowane w osteopatii

sob., 03/18/2017 - 17:58

Osteopatia - metody leczenia

 

Osteopatia wykorzystuje techniki bezpośredniego oddziaływania na tkanki ludzkiego ciała. Terapii poddawana jest tkanka kostna, powięziowa, mięśniowa. Metody osteopatycznego leczenia pozwalają także normalizować napięcie narządów wewnętrznych ( np. przepony) oraz korygować ustawienie kości w zablokowanym stawie.I.Techniki strukturalne
Mobilizacje

Są to delikatne gesty terapeutyczne prowadzone w całym zakresie możliwości ruchowych określonego stawu lub jako niewielkie ruchy sprężynowania w położeniu krańcowym stawu. Celem tej techniki jest poprawa jakości ruchu w mobilizowanym stawie. Zmiany zachodzące na drodze odruchowej (oddziaływania na receptory ruchu) korzystnie wpływają na okołostawowe tkanki miękkie, więzadła, okostną, poprawiając metabolizm tych tkanek.

 

Manipulacje

 Są to techniki służące bezpośredniej poprawie zakresu ruchomości w stawie, który utracił tę możliwość, w którymś z kierunków.

W technice tej terapeuta „ wybiera” luz tkankowy, by dojść do bariery ruchowej stawu, po czym wykonuje pchnięcie manipulacyjne służące pokonaniu tej bariery. W ten sposób dochodzi do poprawy tzw. „ gry ślizgowej stawu”.

Często manipulacja stawowa kojarzona jest jako tzw. nastawianie kręgów, wciskanie dysku itp. Są to mylne wyobrażenia na temat leczenia tą techniką. Profesjonalne techniki diagnostyczne wypracowane przez osteopatów dostarczyły klinicznych dowodów na celowość działania manipulacyjnego. Manipulacja jest najbardziej skuteczna w stanach, w których nie występuje patologia samego krążka międzykręgowego (dysku) oraz jest mniej skuteczna przy rzeczywistej przepuklinie jądra miażdżystego. Nie zmienia to jednak faktu, że poprawnie wykonana manipulacja doprowadza do rozluźnienia tkanek okołostawowych, przez co najczęściej wyraźnie zmniejsza ból. Czy ten sposób leczenia jest bolesny? Manipulacja osteopatyczna w wykonaniu dobrego osteopaty przebiega bezbólowo.

 

II. Techniki funkcjonalne

 

Techniki energizacji mięśni

(MET) – są wykorzystywane jako jedna z form terapii osteopatycznej w celu zwiększenia lub zmniejszenia tonusu mięśniowego, a przez to pośredniego wpływania na sąsiadujące tkanki.

Techniki te wykorzystuje się w celu:

 • zmiany napięcia mięśniowego poprzez mechanizmy nerwowo-mięśniowe
 • pobudzenia lokalnego krążenia
 • rozciągania napiętych mięśni i powięzi
 • terapii stawowych ograniczeń ruchomości

Do technik energizacji mięśni zalicza się m.in.:

 • poizometryczną relaksację
 • hamowanie zwrotne
 • izolityczny skurcz ekscentryczny
 • skurcz izokinetyczny

 

Terapia powięziowa

Czym jest powięź? Powięź jest łącznotkankową strukturą wypełniającą i wspierającą. Jest niczym pajęcza sieć oplatająca nasze ciało. System powięziowy tworzy podporę dla narządów, nerwów i układu naczyniowego. Cechą charakterystyczną powięzi jest zdolność dopasowywania się (adaptacji) do zmieniających się warunków zewnętrznych oraz wewnętrznych organizmu. Wszelkie czynniki obciążające nasze ciało wywierają mniejsze lub  większe piętno na strukturze powięzi, jej jakości i funkcjonowaniu. Układ powięziowy posiada zdolność „przenoszenia” informacji o dysfunkcjach i zaburzeniach, a zmiany te mogą być diagnozowane i leczone palpacyjnie. Terapia powięziowa jest zazwyczaj nieodzownym postępowaniem leczenia osteopatycznego, jako główna część terapii lub jako jej uzupełnienie. Dobry osteopata potrafi perfekcyjnie odnaleźć te regiony powięziowe, które mają ograniczoną ruchomość i uwolnić organizm z tych ograniczeń.

Praca z powięzią przynosi efekty terapeutyczne w postaci:

 • zmniejszenia bólu
 • poprawy ukrwienia
 • poprawy przewodnictwa nerwowego
 • zmniejszenia napięcia skórnego, mięśniowego

Tkliwość powierzchowna skóry w miejscu przeprowadzania terapii powięziowej może utrzymywać się przez 2-3 dni i jest związana z efektem przekrwienia regionu poddawanego terapii. Pomimo występowania komponenty bólu terapia powięziowa jest terapią bardzo bezpieczną i nadzwyczaj skuteczną.

 

Terapia wisceralna

Jest to system postępowania diagnostyczno-terapeutycznego służący normalizowaniu zaburzeń narządów wewnętrznych. Dysfunkcje narządów wewnętrznych mogą manifestować się pod postacią wzmożonych napięć, upośledzenia czynności lub też dawać objawy bardzo odległe topograficznie od miejsca zaburzenia. Istnieje szereg osteopatycznych technik wisceralnych służących normalizacji układów gastroenterologicznego, urologicznego, ginekologicznego, krążeniowego, oddechowego.

Wiele schorzeń kręgosłupa wynika bezpośrednio z zaburzeń narządów wewnętrznych, a sytuacje typu nagłe dźwignięcie czy szybkie skręcenie tułowia, które traktowane są jako bezpośrednia przyczyna bólu, są w rzeczywistości tylko końcowym mechanizmem pogłębiającym i silnie manifestującym istniejący już problem.

Doświadczonego osteopatę cechuje wiedza i umiejetności pozwalające skutecznie wpływać na:

 • przywrócenie właściwych napięć narządom wewnętrznym
 • poprawę ukrwienia narządów wewnetrznych
 • poprawę ruchomości tych narządów ( jest to szczególnie ważne w zapobieganiu przeciążeń kręgosłupa)

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa

Terapia czaszkowo-krzyżowa szczególnie polecana jest w przypadkach:

1. Długotrwałego obciążenia stresem

2. Bólach głowy

3. Napięciach czaszkowych po urazach, ingerencjach stomatologicznych, chirurgicznych w obrębie czaszki, kregosłupa, miednicy

4. Problemach stawów skroniowo-żuchwowych

5. Bólach kręgosłupa

 

"Terapia czaszkowo-krzyżowa" to bardzo delikatna forma terapii polegająca na oddziaływaniu na struktury czaszki, klatki piersiowej, przeponę, miednicę i kość krzyżową. Osteopata, poprzez subtelne uciski doprowadza sie do normalizacji napięć powięziowych kluczowych dla zdrowia obszarach ciała.

Terapai czaszkowo krzyżowa pozwala usunąć patologiczne napięcia tkanek miękkich i w ten sposób przyczynić sie do zapoczątkowania procesu autoregulacji organizmu i samoleczenia. 

 

Kategorie: 
Share this