tel: 881-202-827
gabinetosteopatii@op.pl

Na blogu znajdziesz informacje w jaki sposób Osteopatia pomaga w leczeniu różnego rodzaju bólu. Dowiesz się jak szerokie są możliwości medycyny osteopatycznej.

Dyskopatia

czw., 11/01/2012 - 15:47
Dyskopatia

Dyskopatia - uszkodzenie dysku

Dyskopatią określa się patologicznie zmienioną strukturę krążka międzykręgowego, potocznie zwanego dyskiem ( discus intervertebralis). W kręgosłupie człowieka znajdują się 23 dyski, których suma wysokości wynosi ok. 25% wysokości kręgosłupa ponadkrzyżowego. Pierwszy krążek znajduje się pomiędzy II a III trzonem kręgosłupa szyjnego, zaś ostatni pomiędzy V trzonem kręgu lędźwiowego a kością krzyżową.

Najczęściej patologia ta pojawia się w:
 1. odcinku lędźwiowym kręgosłupa ( L3-L4, L4-L5, L5-S1 ) -dyskopatia lędźwiowa
 2. odcinku szyjnym kręgosłupa - dyskopatia szyjna

Znacznie rzadziej natomiast w odcinku piersiowym.

Funkcje krążka międzykręgowego:

 1. Amortyzacja wstrząsów i obciążeń działających na kręgosłup.
 2. Zwiększenie ruchomości kręgosłupa.
 3. Ustalenie położenia względem siebie sąsiadujących kręgów.

Wyróżnia się dwa podstawowe elementy dysku (rys.1):

 1. Pierścień włóknisty zbudowany z chrząstki włóknistej, który stanowi część obwodową. W budowie pierścienia wyróznia się część zewnętrzną (zbudowaną z odpornych na rozciąganie włókien kolagenowych typu I) oraz częć wewnętrzną tworzona przez włókna tkanki włóknisto-chrzęstnej kolagenu typu II. Struktura ta jest mocno zbita i stanowi barierę dla znajdującego sie wewnatrz
 2. Jądra miażdżystego. Jest to galaretowata substancja, która w 80-85% składa się z wody. dzieki temu działa jak "poduszka wodna" dostosowywując się do zaistniałych obciążeń kręgosłupa. W warunkach fizjologicznych jądro miażdżyste nie wydostaje się poza obręb wyznaczony przez pierścień włóknisty, bez względu na kierunek i wartość obciążenia.

Budowa krążka międzykręgowego V kręgu lędźwiowego

Patologia krążka międzykręgowego:

 1. Początkowa degeneracja dysku - na tym etapie dochodzi do zaburzenia ukrwienia struktur dysku. Prowadzi to do pogorszenia trofiki krążka. Wytrzymałość włókien pierścienia włóknistego osłabia się, a uwodnienie jądra miażdżystego obniża się ( dehydratacja ). Na tym etapie dolegliwości bólowe mogą nie wystepować. Zauważalne może być nieznaczne ograniczenie ruchomości kręgosłupa w segmencie, w którym zaszły zmiany degeneracyjne. 
 2. Wypuklina - pierścień włóknisty nie został jeszcze przerwany, lecz włókna pierścienia sa osłabione i pod wpływem obciążenia ulegają uwypukleniu poza granicę utworzona przez brzegi sąsiednich trzonów kręgowych.  Dolegliwości bólowe są zazwyczaj sporadyczne, najczęściej pojawiają się przy obciążeniach kręgosłupa lub długotrwałych wymuszonych pozycjach statycznych. Możliwości rehabilitacji  są na tym etapie bardzo duże (rys.2).

Wypuklina jądra miażdżystego

 1. Przepuklina – pierścień włóknisty uległ przerwaniu, a substancja galaretowata wydostała się poza jego obręb. Może dojść do ucisku opony rdzenia kręgowego lub/i korzenia nerwu rdzeniowego. Zazwyczaj występują silne dolegliwości bólowe, osłabienie  lub zniesienie odruchu z nerwu rdzeniowego (rys.3).

Przepuklina jądra miażdżystego

 1. Sekwestracja - część substancji galaretowatej jądra miażdżystego oddziela się od reszty i znajduje się w przestrzeni zewnątrzoponowej powodująć zwężenie kanału rdzenia kręgowego. Ból może wystepować nawet w pozycji unieruchomienia. Choremu bardzo trudno jest ustalić pozycje w której ból się wycisza. Zazwyczaj jest to stan, w którym należy przeprowadzić zabieg operacyjny w celu odbarczenia struktur rdzenia (rys.4).

Sekwestracja krążka międzykręgowego

 Leczenie dyskopatii (rehabilitacja)

1. Terapia manualna tkanek miękkich:

 • poprawa przesuwalności i ukrwienia skóry
 • poprawa ślizgu powięzi
 • terapia punktów maksymalnie bolesnych (trigger points)
 • przywrócenie równowagi napięć mięśni przykręgosłupowych
 • poizometryczna relaksacja mięśni (rozluźnienie mięśni)
 • zrównoważenie napięć więzadłowych

 

2. Terapia manualna stawów kręgosłupa:

 • techniki mobilizacyjne
 • manipulacja (odblokowanie stawu)
 • odbarczenie dysków

 

3. Ćwiczenia lecznicze (kinezyterapia):

 • wskazanie komfortowej pozycji ułożeniowej
 • indywidualnie dostosowane ćwiczenia mięśni posturalnych
 • nauka ćwiczeń głęboko połozonych mięśni przykręgosłupowych
 • nauka autorelaksacji ( jak samodzielnie rozluźnić spięte mięśnie )

 

4. Instruktaż dotyczący postępowania w życiu codziennym.

 

Kategorie: 
Share this