tel: 881-202-827
gabinetosteopatii@op.pl

Na blogu znajdziesz informacje w jaki sposób Osteopatia pomaga w leczeniu różnego rodzaju bólu. Dowiesz się jak szerokie są możliwości medycyny osteopatycznej.

Brak efektów leczenia skoliozy

pt., 12/02/2016 - 23:21

Skolioza - wada postawy czy coś więcej

Skolioza, jako jedna z wad postawy, jest częstym powodem zmartwienia rodziców dorastających dzieci. Zafrasowanie rodziców jest wysoce uzasadnione. Skolioza bowiem, to nie tylko kwestie estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne. Myśląc o negatywnych skutkach skoliozy, zazwyczaj kojarzymy je z bólem kręgosłupa. W rzeczywistości jednak, nie wszystkie skoliozy powodują dolegliwości bólowe, a nawet jeśli to dzieje sie to już w wieku dorosłym.

Istnieją jednak inne dolegliwości, które bardzo często nie są wiązane bezpośrednio z istniejącą skoliozą. Należą do nich takie problemy jak:

 • zaburzenia funkcjonalne narządów wewnętrznych ( zaburzenia trawienia, wchłaniania, osłabienie wydolności sercowo-płucnej)
 • napięciowe bóle głowy
 • zaburzenia funkcji mięśni żwaczy
 • wady zgryzu
 • zaburzenia wzroku

Wymienione powyżej dolegliwości pokazują, że skolioza nie może być postrzegana tylko w kategoriach wady postawy. Skuteczne leczenie skoliozy wymaga patrzenia na ciało człowieka jak na biomechaniczną maszynę, w której wszystkie jej elementy wzajemnie na siebie wpływają. To jest SYSTEM NACZYŃ POŁĄCZONYCH.

Brak zrozumienia tego, że np. silna alergia pokarmowa u dziecka, doprowadzająca do napięć mięśniówki żołądka będzie zaburzać symetryczny wzrost kręgosłupa sprawia, że klasyczne leczenie ortopedyczne skoliozy nie ma prawa być skuteczne. 

Brak zrozumienia biomechaniki, że dysfunkcyjnie ustawiona kość krzyżowa, wprowadza asymetryczne ustawienie kręgosłupa sprawia, że leczenie skoliozy nie może być skuteczne.

 

Jak przebiega leczenie skoliozy w klasycznym modelu ortopedycznym

Dziecko trafia do ortopedy. Wykonuje się badanie RTG kregosłupa, na podstawie którego w stopniach można określić wielkość skrzywienia kręgosłupa. Rozpoczyna się leczenie.

Rodzic dowiaduje się, że dziecko powinno stosować specjalistyczny gorset na kręgosłup. Gorset, czyli zazwyczaj plastikową skorupę, zaciskaną na ciele dziecka z zaleceniem noszenia nawet 24 godz. na dobę. !!! Jeden z największych absurdów w leczeniu skoliozy. Mało kto potrafi sobie wyobrazić jaki ma to wpływ na psychikę dziecka, na rozwój jego układu nerwowego, na kształtowanie "czucia" własnego ciała. W większości przypadków każda godzina w takim gorsecie to nieuzasadniona i nieskuteczna forma "terapii".

Dlaczego takie leczenie jest nieskuteczne? Oparte jest ono bowiem na bezmyślnym przekonaniu, że jak coś jest krzywe, to trzeba to " na siłę" wyprostować. Wprowadza się zatem siły zewnętrzne ( np. w postaci gorsetu bądź wewnętrznych implantów ściągających do "właściwego" ustawienia), żeby za wszelką cenę wyprostować kregosłup. O absurdzie takiego leczenia świadczy fakt, że niejednokrotnie dochodzi do tak olbrzymich naprężeń, że uszkadzane są bądź to struktury kostne kręgów, bądź same implanty. ORGANIZM SIĘ BRONI.

RODZICE!!!

LECZENIE SKOLIOZY PRZY UŻYCIU WEWNĘTRZNYCH LUB ZEWNĘTRZNYCH STABILIZATORÓW JEST DOPUSZCZALNE TYLKO W NAJCIĘŻSZYCH PRZYPADKACH, A I TO BUDZI WIELE KONTROWERSJI.

NIE WYRAŻAJCIE ZGODY NA " WBIJANIE" DZIECKA W GORSET BEZ PRZEPROWADZENIA SCZEGÓŁOWEGO BADANIA FUNKCJONALNEGO.

RZETELNE BADANIE FUNKCJONALNE, W WIĘKSZOŚCI PRZYPADKÓW POZWALA NA ODNALEZIENIE PRAWDZIWEJ PRZYCZYNY SKOLIOZY.

 

Innym absurdem jest wysyłanie dziecka na zbiorową gmnastykę korygującą skoliozę kręgosłupa. Każda skolioza jest inna. Każda wymaga indywidualnego podejścia. 

 

Leczenie skoliozy w modelu osteopatycznym

Zamiast walczyć z napięciami wewnętrznymi, zamiast nazwywać skoliozę mianem idiopatycznej, należy całościowo spojrzeć na ciało człowieka.

W codziennej praktyce diagnozowania i leczenia skolioz spotykam się z tak absurdalnymi niedopatrzeniami w procesie diagnozowania jak:

 • brak rzetelnej oceny różnic w długości kończyn dolnych
 • brak różnicowania pomiędzy tzw. "miednicą skośną", a " miednicą zrotowaną"
 • brak oceny położenia i ruchomości kości krzyżowej
 • brak oceny napięciowych zaburzeń trzewnych
 • brak oceny napięć podpotylicznych na połączeniach C0-C1
 • brak uwzględniania zaburzeń z układów innych niż kosto-mięśniowy

Wszystkie z wymienionych wyżej zaburzeń prawie zawsze powodują skoliozę.Nieuwzględnienie tych czynników w trakcie badania postawy daje wręcz pewność, że leczenie będzie nieskuteczne i traumatyczne. Niestety, znaczna część dzieci, a obecnie dorosłych już osób, na "własnej skórze" doświadczyła absurdu leczenia gorsetami i operacjami. Jest to o tyle trudna sytuacja, ze w przypadku osoby dorosłej możliwości skutecznej terapii są już ograniczone. Oczywiście, można powiedzieć, że wtedy nie było alternatywy. Jest w tym dużo prawdy. Dzisiaj jest alternatywa. Nie rezygnujmy z niej.

 

AutorSzymon Miazga - osteopata w Gabinecie osteopatii i rehabilitacji  

 

 

 

 

Kategorie: 
Share this